🔸 پس از فوت احد و صمد (دو کودک که زمستان ۹۵، در یک کارگاه تفکیک زباله، زنده زنده در آتش سوختند)، تیم شناسایی جمعیت امام علی اقدام به شناسایی کودکانی که به زباله گردی مشغولند، نمود. اخیراً یک کودک افغان ۱۱ ساله در حالی توسط جمعیت امام علی در یکی از بیمارستانهای تهران شناسایی شده که هم با اتومبیل تصادف کرده و هم به هپاتیت (ناشی از زباله‌گردی) مبتلا است. پدر این کودک در قید حیات نیست و مادر او در افغانستان است. او به همراه پسرعموهای خود برای کسب درآمد از زباله گردی به تهران مهاجرت کرده بود.


🔸دهها مورد آثار جویدگی صورت، دست، شکم و  پای این کودکان در شناسایی‌های جمعیت امام علی مشاهده شد. بدن بسیاری از این کودکان در مراکز تفکیک زباله، شب‌ها هنگام خواب توسط موش‌ها و حیوانات موذی جویده می‌شود. موش و حیوانات موذی سلامتی بیش از ۷۳ درصد از این کودکان را تهدید می‌کند. 


🔸بیماری‌های عفونی و مواردی همچون سالک و گال در اثر جویدگی توسط موش‌ها به کودکان کار منتقل می‌گردد.


🔸استفاده از کودکان برای ارزان تر کردن تفکیک زباله‌های شهر تهران در چند سال گذشته افزایش یافته است.


🔸همه ما می بینیم، هر روز کودکی گوشه خیابانی مشغول تفکیک بازمانده غذاهای ما، رخت های فرسوده و چرک ما، پلاستیک و سوزن و سرنگ و هر آن چه، که نباید و نشاید است و ما می دانیم که حق او کیف و کوله‌ای است خوشرنگ و سبک که بر دوش آویزد و از مدرسه آید و به مدرسه رود، نه آن کیسه حجیم سنگین و متعفنی که بر دوش می‌کشد.


🔸مطالبات جمعیت امام علی در این راستا: مکانیزه شدن سیستم جمع آوری و تفکیک زباله، نظارت بر عملکرد مراکز مدیریت پسماند، برگرداندن حقوق اولیه این کودکان و جریمه و برخورد با پیمانکاران متخلفی که از کودکان برای تفکیک زباله سواستفاده می کنند.


✅ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه مرتبط با این موضوع مراجعه نمایید:

➡️ kuchegardan.org/wastepicker/


goo.gl/RYm6dd

〰〰〰〰〰

🆔 @imamalisociety