در همایش "طرح مادرانه در حمایت از مادران (باردار) آسیب‌دیده" عنوان شد:
زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به خانه‌های بهداشت را ندارند/ وضعیت سن ازدواج و فرزندآوری زنان در مناطق حاشیه‌نشین تهران
بیشترین عامل اعتیاد زنان، شوهرانشان هستند؛ چراکه مردان برای رهایی از سرکوفت و پاسخ‌گویی به خانواده در مورد اعتیاد خود، زنان و همسران خود را در مصرف مواد مخدر همراه می‌کنند یا در فروش و تأمین مواد مخدر از آنها استفاده می‌کنند.


همایش طرح مادرانه در حمایت از مادران (باردار) آسیب‌دیده، روز گذشته به همت جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، در ابتدای این همایش زهرا رحیمی؛ مدیرعامل جمعیت امام علی (ع)، در مورد فعالیت این جمعیت در حوزه زنان به ارائه گزارش پرداخت و گفت: طرح فاطیما در جمعیت با این ایده شکل گرفت که جامعه‌ای که الگویی مانند حضرت فاطمه (س) دارد، چرا باید در برخورد با زنان دچار کاهلی باشد؟


رحیمی افزود: یکی از مسئولان بیان کرده بود اگر اطلاعاتی که من در مورد شهر داشتم، شما داشتید؛ اجازه نمی‌دادید دخترانتان از خانه بیرون بیایند؛ و این به علت آسیب‌ها و ناامنی‌ها در جامعه است؛ به طوری‌که فاصله در معرض تجاوز قرار گرفتن یک دختر در جامعه به 3 تا 4 ساعت رسیده است.


طرح فاطیما در حمایت از دختران در معرض آسیب

مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) تشریح کرد: طرح فاطیما در حمایت از دختران در معرض آسیب و به‌خصوص دخترانی که از خانه فرار کرده‌اند، انجام شد. در این طرح به معضلی به نام کارتن‌خوابی زنان رسیدیم؛ زنانی که کسی به فکر حمایت از آنها نبود. همچنین به بارداری زنان کارتن‌خواب برخورد کردیم که موجب شد طرح مادرانه با حمایت از این زنان شکل گیرد.

وی بیان کرد: در این طرح همچنین به مادرانی که در مناطق محروم مانند روستاهای اطراف که از هرگونه حمایت بهداشتی و پزشکی محروم‌اند، بودند و حتی برخی از این زنان باردار در طول یک روز با یک عدد سیب سر می‌کردند؛ توجه داشتیم.


در فقرزدایی و سیاست‌گذاری موضوع زنانه‌شدن فقر در نظر گرفته نمی‌شود
رحیمی به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از فقرا را در جهان، زنان تشکیل می‌دهند؛ در حالی‌که در فقرزدایی و سیاست‌گذاری موضوع زنانه شدن فقر در نظر گرفته نمی‌شود و بسیاری از برنامه‌ها متناسب با زنان نیست.


وی تأکید کرد: برای توانمندشدن زنان موانع شناسایی شدند. یکی از این موانع توقف آموزش در سنین پایین است که موجب ازدواج در سن پایین نیز می‌شود.


روی آوردن زنان حاشیه‌نشین به کارتن‌خوابی برای درامان ماندن از آزار و اذیت شوهر

رحیمی با اشاره به زنان کارتن‌خواب، ادامه داد: از دیگر موانع توانمندشدن زنان، زنان کارتن‌خواب هستند که برای در امان ماندن از آزار و اذیت و کتک‌های همسر خود، از خانه فرار می‌کنند. این افراد کمترین آگاهی از وضعیت جامعه ندارند و نمی‌توانند بیش از چند ساعت خود را حفظ کنند و به همین علت معتاد می‌شوند، یا مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته یا برای حمل و نقل مواد مورد استفاده واقع می‌شوند.


مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) ادامه داد: ازدواج در سنین پایین باعث بارداری در سن پایین نیز می‌شود که این افراد نه آمادگی جسمی مادرشدن را دارند و نه آمادگی روحی. بارداری در سنین پایین برای نوزاد نیز ضرر دارد.

وی گفت: مشکلات قانونی بر سر راه زنان آسیب‌دیده نیز وجود دارد، به طور مثال این دسته از زنان برای تهیه پول مواد شوهر خود مجبور به تن‌فروشی می‌شوند یا حتی خودشان نیز معتاد می‌شوند و وقتی برای طلاق به دادگاه مراجعه می‌کنند، ترس از از دست دادن فرزندان خود را دارند.

زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به خانه‌های بهداشت را ندارند

زهرا رحیمی گفت: زنان باردار به امکانات پزشکی و بهداشتی دسترسی ندارند و خانه‌های بهداشت نیز تنها یک ماما یا یک پزشک؛ آن هم دو یا سه روز در هفته دارند و نکته مهم اینجاست که زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به این خانه‌ها را ندارند. لذا باید در وهله اول به این مادران مراجعه کنیم و نباید منتظر باشیم که آنها مراجعه کنند.

فقر اقتصادی یکی از عوامل ازدواج دختران در سن پایین

رحیمی با بیان این نکات ادامه داد: در طرح مادرانه تمرکز ما بر روی ازدواج و بارداری زودرس بود. مشکلات حقوقی از ریشه‌های این معضل است و نیروی قانونی وجود ندارد که از ازدواج زود این زنان حمایت کند. طبق قانون نیز ازدواج دختران زیر 13 سال ثبت نمی‌شود.

اعتقادات قومی و قبیله‌ای نکته دیگری بود که رحیمی به آن اشاره کرد و گفت: فقر اقتصادی نیز عامل مهمی است؛ زیرا در برخی از خانوداه‌ها برای کم کردن نان‌خور، ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد و حتی دیده شده دختری سالم را به عقد مردی عقب‌مانده یا کر و لال در می‌آورند که نتایج این ازدواج‌ها تولد نوزادان نارس یا تولد کودکان بدون شناسنامه است.

شوهران؛ یکی از عوامل اعتیاد زنان در مناطق حاشیه‌نشین و محروم

مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) بیان کرد: بیشترین عامل اعتیاد زنان، شوهرانشان هستند؛ چراکه مردان برای رهایی از سرکوفت و پاسخ‌گویی به خانواده در مورد اعتیاد خود، زنان و همسران خود را در مصرف مواد مخدر همراه می‌کنند یا در فروش و تأمین مواد مخدر از آنها استفاده می‌کنند. اعتیاد در زنان باردار بسیار خطرناک خواهد بود و هم جان مادر را تهدید می‌کند و هم نوزاد را.

وضعیت سن ازدواج و فرزندآوری زنان در مناطق حاشیه‌نشین تهران

در ادامه طراوت مظفریان؛ از اعضای انجمن و طرح مادرانه، به معرفی این طرح پرداخت و گفت: این طرح از سال گذشته با توجه به معضلات فراوانی که مادران باردار در مناطق حاشیه‌نشین داشتند، آغاز شد.

وی اهداف این طرح را بالا بردن سطح آگاهی جامعه دانست و افزود: برای این طرح، کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام شد و آماری از روستاهای اطراف تهران، شهرری، ورامین، اسلامشهر و کن از زنان به دست آمد. در این آمار مشخص شد که ازدواج دختران زیر 18 سال 58 درصد است. از نظر تحصیلات 61 درصد این زنان بی‌سواد، 27 درصد تا مقطع ابتدایی تحصل کرده بودند، 8 درصد راهنمایی و تنها 4 درصد این زنان تا مقطع دبیرستان درس خوانده بودند. تعداد بارداری بین 20 تا 25 سال این افراد، 3 بارداری و 21 درصد بود.

مظفریان در ادامه ارائه این آمار به آمار روش‌های جلوگیری از بارداری این زنان پرداخت که 40 درصد به صورت طبیعی، 4 درصد کاندوم، 3 درصد جلوگیری دائمی و 16 درصد دستگاه داخل رحمی بود.

وی به این نکته اشاره کرد که اعتیاد شیشه اعتیادی است که اکثر این زنان یا آن درگیر هستند و نوزاد آنها با وجود اعتیاد؛ یا مرده به دنیا می‌آید، یا جنین رشد کافی نخواهد داشت.

بارداری راهی برای درک زنده ماندن

این عضو جمعیت امام علی (ع) بیان کرد: وقتی از زنان پرسیدیم که چرا با وجود داشتن اعتیاد باز هم باردار می‌شوید، پاسخ این بود که این تنها راهی است که می‌فهمیم زنده‌ایم.

مظفریان گفت مادری را در این مناطق مشاهده کردیم که به دلیل اعتیاد 9 بار سقط جنین داشت.


در خصوص بهداشت و درمان این مادران مظفریان به نداشتن آگاهی، وضع اقتصادی نامناسب و سوءتغذیه اشاره کرد.

اهدای پکیج غذایی و دارویی به 124 مادر شناسایی شده

وی در پایان گفت: اهدای پکیج غذایی و دارویی به 124 مادر شناسایی‌شده که بیش از نیمی از آنها باردار بودند و نیز اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و بحث بهداشت و درمان؛ از جمله برنامه‌هایی است که در طرح مادرانه اجرا خواهد شد.

سوادآموزی به زنان منطقه کوره‌پزخانه

سپس خانم غلامی؛ از کوره‌پزخانه محمودآباد، به عناون مادر توانمندی که خود در شرایط نامناسب زندگی می‌کند، اما توانسته با سواد ابتدایی خود به 55 زن منطقه زندگی‌اش خواندن و نوشتن یاد دهد و آنها را در همان خانه کوچک خود که یک حمام قدیمی است، جمع کند، به سخنرانی پرداخت.

غلامی که مادر 6 فرزند است، در خصوص کار خود و همسرش گفت: ما در کوره‌پزخانه به صورت خانوادگی با بچه‌هایمان کار می‌کنیم و تنها تابستان‌ها کار هست و زمستان‌ها بیکاریم.

وی با اشاره به این نکته که از 3 صبح تا 10 شب در کوره‌پزخانه کار می‌کنند، افزود: شرایط کوره بسیار بد است و زنان در کوره قالب پر می‌کنند. کوره پر از گل وخاک است و درآمد چندانی ندارند.

غلامی بیان کرد: کارفرماها می‌دانند ما به کار نیاز داریم به همین علت پول چندانی به ما نمی‌دهند. اگر نیاز به درمان و بیمارستان داشته باشیم، مجبوریم به شهر برویم که با ماشین یک ساعت زمان می‌برد. خانه بهداشتی که در منطقه وجود دارد، فقط برای بچه‌ها واکسن تزریق می‌کند؛ که آن هم هفته‌ای دو یا سه روز این امکان بیشتر وجود ندارد.

وی به بیماری پوستی، عفونی و کیست زنان اشاره کرد و گفت: برای زایمان زنان خود در خانه زایمان می‌کنند. همچنین کمتر خانه‌ای است که در آن اعتیاد نباشد. تریاک و شیشه بیشترین مصرف را بین خانواده‌های آن منطقه دارد.

از دیگر مشکلاتی که غلامی به آن اشاره کرد دوربودن راه مدسه برای کودکان بود که پیاده تا رسیدن به مدرسه یک ساعت زمان می‌برد.

وی با بیان اینکه در آن منطقه هر خانواده بالای 4 فرزند دارد، افزود: برای پیشگیری دائمی از بارداری به خانه‌های بهداشت مراجعه کردیم که آنها تنها یک نامه برای مراجعه به بیمارستان دادند. بیمارستان نیز چندین آزمایش برای ما نوشت که هزینه این آزمایش‌ها برایمان مقدور نیست.

در ادامه این همایش شهربانو امانی؛ مشاور امور زنان سازمان محیط‌زیست و نماینده سابق مجلس، گفت: اعتیاد و ازدیاد جمعیت رابطه مستقیمی با فقر دارد.

ایجاد شبکه سالم‌سازی و آموزش به دختران و زنان

امانی در پایان درباره بحث افزایش جمعیت گفت: اصل هدف درست است؛ چراکه جامعه رو به پیری است، اما با دستور و مجوز تشویقی نمی‌شود جمعیت را زیاد کرد، بلکه باید دوباره شبکه سالم‌سازی و آموزش دختران و زنان را با هدف کاهش مرگ‌ومیر مادران، عدم ازدواج دختران کم سن و سال برپا شود.

لازم به ذکر است در این نشست شهیندخت مولاوردی؛ معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداخت.

انتهای پیام/ 920715
---------------------------------------------------

مولاوردی: زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار؛ نیازمند اقدام فوری/ متن پیش‌نویس لایحه درخصوص تبصره ازدواج با فرزندخوانده آماده شده است

در این زمینه نهادهای مدنی را نیز وارد می‌کنیم و در اجرای این برنامه‌ها با ما همکاری خواهند داشت. تاکنون کارگروه‌های تخصصی در 21 موضوع شناسایی شده‌اند، اما لازم است از ظرفیت‌های خارج از معاونت نیز استفاده شود.

در همایش طرح مادرانه که از طرف جمعیت امداد دانشجویی- مردمی ‌امام علی(ع) در حمایت از مادران ( باردار) آسیب‌دیده در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و در چارچوب برنامه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات که مورد استقبال قرار گرفت، درخصوص مباحث مرتبط به آسیب‌دیدگان و مباحث اقتصادی کشور، راهبردهایی مشخص شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب ادامه داد: تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی؛ ازجمله این راهبردها بود. همچنین در ذیل این بخش، حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره شده است که باید این قشر از زنان کمک و حمایت شوند.

زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار؛ نیازمند اقدام فوری
وی ادامه داد: از سوی دیگر در چندماهی که از شروع معاونت جدید در دوره یازدهم می‌گذرد، آسیب‌شناسی و دریافت گزارش‌ها نشان می‌دهد که دو حوزه مهم نیازمند اقدام فوری و جدی هستند؛ زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار.

تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی برای کاهش فقر زنان سرپرست خانوار

مولاوردی افزود: در ماه‌های آخر سال 92 پیشنهاد تشکیل کارگروه کاهش فقر داده شد که یکی از اعضای آن کارگروه، معاونت زنان ریاست جمهوری بود. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی در سال 93 امضا شد که در 6 استان به صورت پایلوت، مباحث پایدار حمایتی کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیان کرد: برای زنان آسیب‌دیده در معرض اعتیاد نیز تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای میان وزارت کار، وزارت بهداشت و معاونت امور زنان، با مشارکت ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر به امضا رسیده است.

مهم پایش و ارزیابی و نظارت بر برنامه است

وی با تأکید بر اینکه به امضا رساندن تفاهم‌نامه‌ها و تشکیل کارگروه‌ها مهم نیست، گفت: مهم پایش و ارزیابی و نظارت بر برنامه است. در این زمینه نهادهای مدنی را نیز وارد می‌کنیم و در اجرای این برنامه‌ها با ما همکاری خواهند داشت. تاکنون کارگروه‌های تخصصی در 21 موضوع شناسایی شده‌اند، اما لازم است از ظرفیت‌های خارج از معاونت نیز استفاده شود.

مولاوردی در خصوص ازدواج دختران زیر 16 سال گفت: یک بحث، بحث قانونی ازدواج است و یک بحث، بحث شرعی. طبق قانون، عدم ثبت ازدواج ضمانت‌اجرایی و مجازات در پی دارد. در قانون حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت در سه مورد الزامی ‌است: بارداری، توافق دو طرف برای ثبت یا شرایط ضمن عقد طرفین.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: طبق ماده 1210 در صورتی‌که ولی قهری مصلحت مولی علیه را تشخیص دهد، می‌تواند ازدواج را در سن 9 سالگی انجام دهد؛ اما از نظر قانونی عده‌ای معتقدند سن ازدواج دختران 13 سال تمام شمسی و برای پسران 15 سال تمام شمسی است. عده‌ای نیز معتقدند چون سن بلوغ شرعی 9 سال است، این ازدواج دختر 9 ساله صحت دارد؛ اما طبق موازین شرعی می‌توان صحت این ازدواج را زیر سؤال برد؛ چراکه یکی از شروط عقد را ندارد و آن نقض اختیار و آزادی دو طرف است.

امیدواریم سیاست‌ها و قوانینی به تثبیت برسد که در نهایت جمعیتی داشته باشیم که از نظر کیفی برآورده‌کننده اهداف نظام باشد
مولاوردی گفت: طرح ازدیاد جمعیت هنوز تبدیل به قانون نشده و از فوریت‌های آن تنها یک فوریت تصویب شده است. برای خانواده‌های در معرض آسیب در مناطقی که کار کودک و معضلات اجتماعی وجود دارد، نیازی به تشویق ازدیاد موالید نیست.

وی تأکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به صورت واقع‌گرایانه این بحث را بررسی و در این زمینه جامعه‌شناسان به صورت جدی وارد بحث شده‌اند و امیدواریم سیاست‌ها و قوانینی به تثبیت برسد که در نهایت جمعیتی داشته باشیم که از نظر کیفی برآورده‌کننده اهداف نظام باشد.

ما به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم
مولاوردی همچنین گفت: در ماده 230 برنامه پنجم توسعه که در 14 محور تنظیم شده است، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز ذکر شده است. ما نیز به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم تا اعتماد دو سویه آنها را با دولت ایجاد کنیم و دیوار بلند بی‌اعتمادی برداشته شود.

وی تشریح کرد: بدون همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، دولت در هیچ‌کدام از برنامه‌ها به اهداف خود نزدیک نخواهد شد. بنابراین لازم است سازمان‌ها به کمک ما بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند.

مکانیزم ما در این رابطه شناسایی این سازمان‌هاست
مولاوردی گفت: مکانیزم ما در این رابطه شناسایی این سازمان‌هاست که در سایت معاونت نیز فراخوان خواهیم داد و ممکن است جلب کمک‌های داوطلبانه این سازمان‌ها منجر به پروژه و برنامه شود.

متن پیش‌نویس لایحه درخصوص تبصره ازدواج با فرزندخوانده آماده شده است
مولاوردی در پایان در خصوص ازدواج سرپرست با فرزندخوانده گفت: در این خصوص ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را پیگیری کردیم که نتیجه‌ای نداشت؛ اما مجدد قول پیگیری می‌دهیم که با سازمان بهزیستی این موارد حل شود. در این زمینه استفتا نیز انجام داده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم. متن پیش‌نویس لایحه نیز آماده شده است که به زودی برای تصویب تبصره به دولت و سپس به مجلس ارسال خواهد شد.

.

.

.