گزارشی از فعالیت های خانه علم دروازه غار در شش ماهه ی پایانی سال 

 

راهی که ادامه دارد 

با تلاش و همت کادر آموزش خانه علم دروازه غار که متشکل از نیرو های دانشجو و غالبا تازه کار است، و البته تلاش و علاقه ی کودکانی که تنها منتظر فرصتی هرچند اندک بودند تا ذوق و استعداد یادگیری خود را به رخ بکشند. در ابتدای سال تحصیلی 93-94 //// دانش آموز با طی کردن فاصله ای که با هم سن های خود به واسطه محرومیت ار تحصیل داشتند در خانه علم و کسب حد نصاب مورد نظر آموزش و پرورش موفق به ثبت نام در مدرسه شدند. اکنون محیطی را تجربه میکنند که در ابتدای راه برای بسیاری ار آنها آرزویی دور بود. همچنین با افزایش کلاس ها که مستلزم افزایش نیروی داوطلب بود، تعدادی دیگر از کودکان محروم از تحصیل وارد سیستم جمعیت امام علی (ع) شدند تا "مدرسه" ی غیرممکن آنها در آغاز راه ممکن شدن قرار گیرد. 

 

ورزش در کنار تحصیل 

پاییز امسال ایده ای نوپا با حمایت و پیگیری کادر آموزش و اعضای جدید محقق شد.گنجانده شدن استخر در برنامه ی دانش آموزان دختر که در راستای ایجاد محیطی امن و شاد در کنار پشتیبانی های تحصیلی بود؛ اگرچه در ابتدا به خاطر عمومی  بودن محیط و غریبه بودن بافت کلی جامعه با کودکان کار و معزلاتشان با دشواری همراه بود به دلیل استقبالی که از سمت کودکان شد به خوبی جای خود را در برنامه های جمعیت باز کرد و مستمر شد. همچنین تعدادی از پسربچه هایی که به خاطر شرایط خاص سنی و محیط حضورشان از ابتدا در خانه علم امکان پذیر نبود و از طریق تیم فوتبال پرشین جذب جمعیت امام علی (ع) شده بودند به مرور شرایط برای ورودشان به خانه علم فراهم شده و در ابتدای امسال بخشی از ثبت نامی های جدید خانه علم را به خود اختصاص دادند و از این پس وضعیت تحصیلی آنها نیز مورد پیگیری قرار میگیرد. 

 

خانه اشتغال زنان 

جمعیت امام علی (ع) در کنار فعالیت های مختص کودکان تلاش دارد با ایجاد فضای مناسب به مادران و خانواده های این کودکان نیز برای بهبود شرایط زندگی و خودباوری بیشتر کمک کند. در این راستا برنامه ریزی و جذب نیرو برای خانه اشتغال زنان در محله دروازه غار کلید خورد. تا نخستین قدم ها برای توانمندسازی و کارآفرینی مادران در این محله برداشته شود. 

 

خرید خانه علم 

یکی از اولین اهداف جمعیت امام علی (ع) برای احداث خانه های ایرانی در مناطق معزل خیز، دردسترس بودن و نزدیکی این خانه های امن به خانه ی کودکان بود. اما در این راه همواره با مشکلاتی مانند بافت فرسوده ی این مناطق، عدم دسترسی آسان برای داوطلبین و همچنین مکبود فضای آموزشی مناسب روبرو بوده است. برای رهن خانه فعلی دروازه غار زمان زیادی صرف شد تا گزینه ای مطلوب پیدا شود چه از نظر فضا و دسترسی به حمل و نقل عمومی و چه از نظر شرایط ساختمان که نیازی به تعمیر اساسی یا بازسازی نداشت. بنابراین با نزدیک شدن به موعد تحویل خانه فاز خرید آن آغاز شد. البته بخشی از مبلغ مورد نیاز (//// تومان) دو سال قبل برای خرید خانه قبلی جمعیت در این منطقه جمع آوری شده بود که به دلیل مطلوب نبودن برخی از ویژگی های ذکر شده متوقف شده بود.اما مبلغ جمع آوری شده پشتوانه ای شد برای شروعی دوباره! بخش عمده ی پول مورد نیاز با فعالیت مجازی و سینه به سینه ی جمعیت تامین شد (//// درصد معادل //// تومان)که تحت عنوان "من با خرید 40 سانتی متر مربع از خانه علم دروازه غار به ارزش 10،000 تومان در این خانه سهیم میشوم " در فیسبوک و سایر صفحات اجتماعی آغاز گردید. همچنین با برگزاری جشن گلریزان //// درصد از این پول جمع آوری شد. خوشبختانه ظرف مدت کمتر از 2 ماه مبلغ ///// تومان در مجموع برای همیشگی کردن خانه علم جمع آوری شد که قطا ثمره ی اعتمادسازی و به پشتوانه ی 15 سال تلاش صادقانه و شفاف جمعیت امام علی (ع) بوده است. ایجا شبکه گسترده ی انسانی برای خرید خانه ی علم بابی شد برای آشنایی بسیاری با فعالیت های این خانه، که موجب ورود موجی از داوطلبین تازه نفس به تمامی خانه های ایرانی جمعیت امام علی (ع) شد.