همزمان با هفته جهانی حقوق بشر در روز جمعه 22 آذر

جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی (ع):
همایش بزرگ مادران دروازه غار تهران، در فرهنگسرای خواجوی کرمانی، برگزار شد.
---
بازه ی سنی مادران شرکت کننده از 17 سال تا 58 سال و بسیار متفاوت بود. 18 نفر از مادران بی سواد بودند (فقط سه نفر تحصیلات بیشتر از راهنمایی داشتند و باقی تحصیلات دبستان داشتند). 18 نفر ملیت خود را ایرانی و 6 نفر افغان ابراز کرده اند، ملیت سه نفر نامشخص است. سن ازدواج 4 نفر 12 سالگی، 7 نفر 13 سالگی، 3 نفر 14 سالگی، سه نفر 15 سالگی، و بقیه بین 16 تا 25 سالگی بوده است. به جز دو نفر از مادران که دچار ناباروری بودند، سه نفر دارای 8 فرزند، 6 نفر دارای 4تا 7 فرزند، و 14 نفر دارای 1 تا 3 فرزند بودند که تعداد فرزندان مادران با سن ایشان نسبت مستقیم دارد. 3 مادر تابه حال دچار سقط جنین بوده اند. مرگ 4 فرزند توسط مادران گزارش شد. 4 مادر دچار اعتیاد بوده، 1 نفر مشکوک به اعتیاد بود، 5 نفر سیگار و قلیان مصرف می کردند و وضعیت باقی سلامت یا نامشخص است (بسیاری از زنان دچار اعتیاد به علت کم توانی در برنامه شرکت نکردند). علائم انواع عفونت ها، معده درد و افسردگی، کم خونی، بیماری کلیوی، تیروئید و ... در میان مادران مشاهده شد.
8 نفر مشتاق سواد آموزی و حرفه آموزی بودند اما به دلیل کمبود وقت و فقر تابه حال اقدامی نکرده اند. 10 نفر از مادران خانه دار بودند. 11 نفر به کارگری و دستفروشی مشغول هستند.
همزمان با برگزاری این همایش، مادران شرکت کننده توسط پزشکان داوطلب ویزیت شدند. فرم 27 نفر از مادران جهت پیگیری های بعدی به دقت تنظیم شده است. تمامی داده های زیر بر اساس اظهارات مادران تهیه شده است.
طبق نظر پزشکان داوطلب، اکثر این زنان نیازمند پیگیری درمانی فوری هستند. اکثر مادران نیازمند آموزش در مورد نگهداری نوزاد و کودک هستند.
---
هدف از برگزاری برنامه بررسی وضعیت سلامت زنان شرکت کننده و آشنا کردن ایشان با طرح مادرانه بود. برای اطلاع رسانی برنامه از روز قبل به کوچه های دروازه غار رفتیم و زنان و مادران را از برنامه باخبر کردیم. حدود 30 نفر از مادران به همراه بیش از 50 کودک در برنامه شرکت کردند. که اگر بارش باران قطع میشد، حدس می زنیم مادران بیشتری مهمان برنامه می شدند.
کودکان و زنان در بدو ورود به اتاق پزشکی رفته و توسط 3 خانم دکتر داوطلب ویزیت می شدند. بعد کودکان به اتاق بازی می رفتند که نقاشی و بازی در انتظارشان بود.
مادران و دختران بزرگتر به سالن همایش راهنمایی می شدند. برنامه هایی در نظر گرفته شده بود که مادران هم در اجرای آن مشارکت کنند. ضمن برنامه خانم دکتر روانشناس و مسئول تیم کارآفرینی زنان خانه ایرانی برای مادران صحبت کردند. همچنین متخصص کودکان در مورد تشنج کودکان نکات عمومی و مهم را بیان کرد. این دو بخش هم مورد توجه زنان قرار گرفت.
در این همایش تعدادی از کودکان تحت پوشش خانه علم دروازه غار سرود خواندند و مورد تشویق مادرانشان قرار گرفتند.
در نهایت بسته های لوازم بهداشتی به عنوان هدیه به مادران داده شد.
با توجه به فرم هایی که برای هریک از مادران پر شده، برنامه های آموزشی و درمانی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.
---
اگر داوطلب همکاری در طرح مادرانه هستید، با ما تماس بگیرید: 23051110 - 021
مادرانه، طرح حمایت از مادران باردار و نوزادان محروم
جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی (ع)

.

.

.

در همایش مادران دروازه غار، اتاقی را برای بازی فرزندانشان اختصاص داده بودیم تا با راحتی بیشتر و بدون نگرانی از حال فرزندانشان در برنامه شرکت کنند. بیش از 50 کودک مهمان همایش مادرانه بودند.

ضمنا از میان کودکان شرکت کننده 30 کودک در الویت نیاز به ویزیت پزشک تشخیص داده شدند تا در زمان محدود برنامه ویزیت شوند. 10 کودک دارای علائم ظاهری انگلی (11 نفر نامعلوم و 9 نفر بدون علامت) ، 6 کودک دچار علائم ظاهری سوء تغذیه (14 کودک نامعلوم و 10کودک بدون علائم) بودند. فقر آهن در اکثر کودکان وجود دارد. مواردی همچون بیماری کبدی، عفونت گوش، عفونت ادرار، دردهای موضعی، کوتاهی قد و کم وزنی و رنگ پریدگی در کودکان مشاهده شد که اغلب به دلیل فقر مالی و فرهنگی خانواده مورد غفلت قرار می گیرند و نیازمند پیگیری درمانی هستند.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

:)