▪️ بار دیگر ایران عزادار است. فرقی نمی کند ۲۲ فروردین ۹۵ باشد یا یکم تیرماه ۹۶ ؛ خیرآباد ورامین باشد یا پارس آباد مغان. فرقی نمی کند ستایش باشد یا آتنا. قربانی قربانی است. 


▪️ شنیدن روایت تاختن بی رحمانه و دهشت بار بر جسم و جان دخترک سرزمینمان، دیدن تصویرسیمای معصومش که طنازانه شوق زندگی کردن را فریاد می زد، بر فرض زنده بودنمان ریشخند شد. جان تهی کردیم از نفس هوای این شهر که بوی خون می دهد ...خون کودکی بیگناه دوباره دیارمان را رنگین کرد و ما مانده ایم با روی سیاه و ذغالین از خفتن کودکی دیگر همچون رویا، احد، صمد، ستایش و صدها کودک قربانی اعتیاد و آزار ... بر خاک سرد. 


▪️ آیا وقت آن فرا نرسیده که بررسی علل و عوامل این حوادث و جستجو برای یافتن راه حلی پیشگیرانه، در دستور کار ساختارها و مسئولین ذیربط قرار گیرد؟ دست درازی به تنِ معصوم کودکان، در این سطح وسیع، چه زمانی به تاریخِ این سرزمین خواهد پیوست؟


▪️تجربیات جمعیت امام علی(ع) در موارد اقدام قانونی علیه کودک آزاران جنسی، حکایت از آن دارد که بسیاری از خانواده هایی که فرزندانشان مورد آزار جنسی قرار می گیرند و از این امر مطلع می شوند، بابت ملاحظات و عرف های نادرست و برخی تابوهای بیجا، به طور کلی از پیگیری و شکایت علیه فرد مجرم چشم می پوشند؛


▪️یا آن که عاملِ آزار جنسی کودک، خودِ والدین بوده اند، و یا والدین به علت ابتلا به اعتیاد و تبعات آن، حتی تمایل و توانی برای اعلام شکایت علیه مجرم ندارند. در موارد قابل توجهی نیز، والدین معتاد، کودک خود را جهت تامین مواد مخدر، برای سواستفاده جنسی در اختیار دیگران قرار می دهند. بنابراین جرمی سیاه با قربانیانی خاموش پیش روی ماست.


▪️در موارد طرح شکایت نیز، محدودیت های قانونی و اجرایی بسیار است. نیاز به دو شاهد مرد، انجام جرم به شکل غیرقابل اثبات توسط مجرمین حرفه ای، اطاله دادرسی به حدی که  امنیت کودک بیش از پیش توسط فرد کودک آزار، مورد تهدید قرار گیرد و صدور احکامی که با میزان جرم، مطابقت ندارد، همگی نه تنها دارای اثر پیشگیرانه نیست، گاه افراد بیمار و مجرم را در ارتکاب مجدد جرم، جری‌تر می نماید.


▪️ما به چشم خود شاهد بودیم که متهمی بیمار که تهدید اصلی برای امنیت کودکان بود، آزادانه در محلات تردد می کرد و حتی در فرآیند شکایت، تا صدور حکم قضایی نهایی، به قید وثیقه آزاد شد و شاهد بودیم که در پاسخ تظلم خواهی کودکی، گفتند که بهتر است پدر متجاوزی بالای سر کودک باشد اما کودک بی سرپرست نماند! 


▪️ما پیش از این نیز شاهد بودیم که چگونه تجاوز به ندای ۹ ساله، در ابتدا زنای غیر عنف خوانده می شد (یعنی با تمایل کودک)، خانواده های آسیب دیده از رفتار معلمی بیمار تطمیع شدند و حکم صادره، تنها شامل شلاق و دو سال تبعید و شش ماه حبس بود که با پیگیری وکلای جمعیت، مجازات، در مرحله تجدید نظر، اندکی تشدید شد.


▪️به طور کلی فقدان مکانیزمهای کارآمد و پویا برای برقراری امنیت اجتماعی در حوزه کودکان، با چالش های جدی مواجه است؛ به عنوان مثال عدم وجود سیستمهایی برای نظارت بر رفتار افرادی با سابقه ی کودک آزاری و اطلاع رسانی از وضعیت آنان، محدودیت های اورژانس اجتماعی در ورود، مداخله و اتخاذ تصمیم در موارد این چنینی، چه به لحاظِ امکانات سخت افزاری و چه به لحاظ خلاهای قانونی، عدم وجودِ آموزش های لازم چه برای والدین و چه کودکان و چه شهروندانی که شاهدِ موارد کودک آزاری هستند، همه و همه در قطور شدنِ تعداد پرونده هایی که قربانیانش این کودکان هستند، سهیم می باشند.

کودکانی که در اثر این گونه وقایع، روح و وجودشان، می میرد و گاه این فجایع، تا مرگ جسمشان پیش می رود.


▪️مطمئنا یک نهاد مدنی بیش از این که به دنبال تشدید مجازات ها و برخورد با معلولهای اجتماعی باشد، در پیِ یافتن ریشه ها و مقابله با علت هاست. جمعیت امام علی(ع) بارها و بارها بر لزوم آگاه سازی کودکان از تهدیداتِ این چنینی، به خصوص در مناطقی که تهدیدها و آزارها روزافزون است، تاکید نموده است و مسلما بهترین نهاد برای این آگاه سازی را سیستم آموزش رسمی کشور می داند. این جمعیت، برای کودکانِ محروم از تحصیل و والدین آنها نیز تا کنون جلسات متعددی در راستایِ پیشگیری از قرار گرفتن در شرایط پرخطر داشته است( که متاسفانه برخی کج‌فهمان، سعی نموده اند با عینکی سیاست زده، این گونه اقدامات را  دستاویزی برای تخطئه نهادهای مدنی و جریان سازی های مطلوب خود قرار دهند).


▪️در اینجا هشدار می دهیم تا وقتی که فرآیندهای پیشگیری و مکانیزم های بازدارندگی متحول نگردد، کودکان سرزمینمان، در نبودِ امنیت اخلاقی و اجتماعی، فجایعی را تجربه خواهند کرد که گاه اندوه حاصل از آن، دامن خانواده و ملتی را خواهد گرفت.

goo.gl/vqHPjf

〰〰〰〰〰〰

🆔 @imamalisociety