نخستین همایش طرح «مادرانه» ی جمعیت امام علی با طرح یک پرسش برگزار شد:

آیا سیاست های ازدیاد جمعیت می خواهد تعداد نوزادانی که به بهزیستی و باندهای خلاف تحویل داده می شود بیش تر شود؟
====================
با همت اعضای جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع)، نخستین همایش طرح «مادرانه»، برای طرح معضل مادران آسیب دیده باردار، معتاد و حاشیه نشین برگزار شد. در این همایش، گزارشی جامع و مبتنی بر پژوهش میدانی در چند استان کشور از وضعیت این زنان ارائه شد که می تواند شروعی باشد برای حرکتی بزرگتر که با مشارکت سازمان های مردم نهاد و حمایت و پشتیبانی ارگان های ذیربط در جهت رفع معضلات مربوط به این حوزه انجام می گیرد.
این همایش روز سه شنبه نهم اردیبهشت ماه در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور فعالان اجتماعی، نماینده ای از مادران ساکن در محلات معضل خیز، برخی مسئولین، دانشجویان و عمومِ مردم برگزار شد.
سیاستی برای افزایش آمارکودکان بی سرپرست
سخنران اول مراسم، زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت امام علی(ع) بود. وی در توضیح عوامل موثر در افزایش ازدواج دختران در سنین پایین و بارداری های زود هنگام در مناطق حاشیه ای گفت: مشکلات نگرشی درجامعه وجود دارد که باعث ایجاد مانع بر سر راه توانمندسازی زنان می شود، نوعی نگاه درجه دومی که گاهی خود زنان هم آن را پذیرفته اند.
یکی ازعوامل سوق دهنده به سمت ازدواج در سنین پایین ، این است که تحصیل هیچ وقت برای دختران در خانواده هایشان از واجبات نبوده است. اولین کسانی که از چرخه تحصیل حذف می شوند زنان هستند. آنها همیشه انتخاب شونده اند. حتی فعالیت بیرون ازخانه هم برایشان پسندیده نیست وبا نوعی برچسب مواجه می شوند.بسیاری اززنان کارتن خواب،به دلیل همین نوع ازازدواج ها فرار میکنند وچون روند آموزششان قطع شده،کم ترین آگاهی ازوضعیت جامعه ندارند.
وی افزود:ما درتحقیقات خود به این نتیجه رسیده ایم که ازمهم ترین مشکلات آنها،عدم توانایی درتصمیم گیری است.درنبود آموزش والگوی مناسب ،زنجیره این تصمیم گیری های نادرست ادامه پیدا میکند.
رحیمی مشکلات حقوقی،اقتصادی واعتقادات قومی وقبیله ای را نیزازریشه های ازدواج زودرس وبارداری درسنین پایین دانست و افزود:ما اقوامی را داریم که ازدواج درسن پایین وحتی ختنه دختران راهم به رسمیت میشناسند.طبق مطالعات ما،ازدواج های زیر18سال،صدمات جبران ناپذیری را به زن وارد میکند.همچنین باعث فراردختران وبارداری های پرخطرمی شود که اگرهمراه با معضلات دیگر همراه باشد مسئله سهمگین ترمیشود.
آیا سیاست های ازدیاد جمعیت میخواهد تعداد نوزادانی که به بهزیستی وباندهای خلاف تحویل داده میشود بیش تر شود؟ آیا میخواهیم کانون های اصلاح وتربیت راپرکنیم؟
درادامه، طراوت مظفریان،ازاعضای طرح مادرانه،درمعرفی اهداف این طرح گفت:
بالا بردن سطح آگاهی درمورد معضلات وتوسعه بحث عدالت درمانی ازاهداف مهم این طرح است.مظفریان،آماری که اعضای چمعیت ازوضعیت زنان درروستاهای سه منطقه شهرری،ورامین واسلامشهر بدست آوردند را اینگونه اعلام کرد:56 درصدزنان زیر18سال ازدواج کرده اند وباردارشده اند که بیش ترآنها درسن 24،25 سالگی پنج یا شش فرزند دارند.61درصد این مادران نیز بی سوادند که دلیل عمده این بی سوادی،عدم دسترسی به آموزش ونداشتن شناسنامه است.رابطه مستقیمی بین افزایش سن وافزایش تعداد موالید وجوددارد.هرچه سن مادر بیش ترشود،تعداد فرزندان بیش تری خواهندداشت.
مظفریان گفت:طبق آماری که درباره اطلاعات مادران ازروش های جلوگیری ازبارداری به دست آمده است،اکثر آنها به این روش ها دسترسی ندارند وراه حل پیش روی آنها ،فروختن یا اجاره دادن آنهاست.
بحث اعتیادمادران به شیشه،اعتیاد جنین وآمارمرگ ومیرو آسیب هایی که هم مادروهم نوزاد درگیر آن میشوند ازمهم ترین مباحثی بود که مظفریان به آن ها اشاره کرد.آماری تکان دهنده که نیازمند پیگیری و ورود جدی دولت برای حل آن است.

تلاش برای حذف تبصره ازدواج فرزند خوانده و پدرخوانده
درپنل پرسش وپاسخی که با حضور ملاوردی مسئول امورزنان دفترریاست جمهوری،امانی مشاورسازمان محیط زیست درامورزنان وخانواده وزهرا رحیمی مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) برگزارشد، ملاوردی درتوضیح جایگاه آسیب های اجتماعی دربرنامه های دولت گفت:
در دولت تدبیر و امید و در چارچوب برنامه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات که مورد استقبال قرار گرفت، درخصوص مباحث مرتبط به آسیب‌دیدگان و مباحث اقتصادی کشور، راهبردهایی مشخص شد. شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب ادامه داد: تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی؛ ازجمله این راهبردها بود. همچنین در ذیل این بخش، حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره شده است که باید این قشر از زنان کمک و حمایت شوند
مولاوردی افزود: در ماه‌های آخر سال 92 پیشنهاد تشکیل کارگروه کاهش فقر داده شد که یکی از اعضای آن کارگروه، معاونت زنان ریاست جمهوری بود. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی در سال 93 امضا شد که در 6 استان به صورت پایلوت، مباحث پایدار حمایتی کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیان کرد: برای زنان آسیب‌دیده در معرض اعتیاد نیز تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای میان وزارت کار، وزارت بهداشت و معاونت امور زنان، با مشارکت ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر به امضا رسیده است
مولاوردی همچنین گفت: در ماده 230 برنامه پنجم توسعه که در 14 محور تنظیم شده است، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز ذکر شده است. ما نیز به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم تا اعتماد دو سویه آنها را با دولت ایجاد کنیم و دیوار بلند بی‌اعتمادی برداشته شود.
وی تشریح کرد: بدون همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، دولت در هیچ‌کدام از برنامه‌ها به اهداف خود نزدیک نخواهد شد. بنابراین لازم است سازمان‌ها به کمک ما بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند. مولاوردی در پایان در خصوص ازدواج سرپرست با فرزندخوانده گفت: در این خصوص ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را پیگیری کردیم که نتیجه‌ای نداشت؛ اما مجدد قول پیگیری می‌دهیم که با سازمان بهزیستی این موارد حل شود. در این زمینه استفتا نیز انجام داده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم. متن پیش‌نویس لایحه نیز آماده شده است که به زودی برای تصویب تبصره به دولت و سپس به مجلس ارسال خواهد
شد.
امانی نیزراه اندازی مجدد شبکه ای زنجیره ای برای سالم سازی وآموزش زنان راضروری دانست ووجودآن را درکاهش آسیب ها موثردانست.
بدا به حال همه ما اگر مادران سرزمینمان آواره و بی پناهند!
شارمین میمندی نژاد،موسس این جمعیت،در بخشی از سخنرانی خود گفت:در فرهنگ ملی و دینی ما فرزندان یتیم و زنانی که بدون همسر رها شده اند، صاحب ارج و قربند. چون خداوند به واسطه رنجی که آن مادر و فرزند متحمل شده اند، به قلب و وجود آنان نزدیک است. همه کودکان رها شده ای که از نعمت پدر محرومند، روزی به حرف خواهند آمد و از رفتاری که جامعه با آن ها داشته است سخن خواهند گفت. این چگونه رفتاری است که کودکی را حرامزاده بخوانیم و او را با رفتار و گفتارمان از حقوق و احترام و عشق محروم کنیم؟! آیا زیبایی یک مادر مهم است یا این که نطفه این کودک ازکیست؟
هیچ تجلی ای زیباتر از مادرنیست. وقتی یک زن باردار می شود، همان طورکه در بدنش فعل و انفعالات عجیبی رخ می دهد، بی گناه هم میشود. عصمت کودک در دنیا، برابر عصمت فاطمه زهراست. در جسم و روح یک مادر، عصمتی درحد انبیا و اولیای خداست. بدا به حال ما، اگر زنی، درکوچه های غربت و فقر جامعه مان باشد، و نطفه انسان هم گرفته باشد و بی پناه به حال خود رها شده باشد. زنی که درخیابان مانده است، درد نگاه پر از قضاوت ما را هم بردوش دارد. نگاه اجتماع ما به این زنان دردکشیده، پر از سرزنش و تحقیر است. بدا به حال ما اگر این مادر، که در شب های سرد و گرم مملکت ما آوارگی می کشد،کودکی هم داشته باشد و کودکش را به هزار طعنه و دشنام از خویش برانیم و نسبت به سرنوشتشان بی تفاوت باشیم.
ما به عنوان جمعیت امام علی، کودکان انسان را دوست داریم و اعلام می کنیم که این وظیفه تک تک ماست ، از سطوح بالای مدیریتی تا شهروندان عادی ، که حامی مادران و کودکانی باشیم که در محرومیت و بی پناهی زندگی می کنند و رسالت ما پایان دادن به رنج آنان است.
.
.
.