📝بازتاب خبری نشست «بررسی مطالبات حقوقی حوزه ازدواج کودک» که روز دوشنبه 6 دی در باشگاه هواداران جمعیت امام علی برگزار شد.


⬅️صحبت‌های زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی (ع)، در نشست

goo.gl/AI940X

✅متأسفانه کج‌فهمی‌هایی راجع به اهداف سمینار «بررسی ازدواج کودکان در سکونتگاه‌های فقیرنشین کشور» ایجاد شد. مطرح کرده‌اند که چرا به بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان پرداخته نشده است. باید بگویم برای اینکه این مسئله در اساسنامه ما دیده نشده است!

✅ما مشکلمان سن ازدواج پایین نیست. بلکه مشکل ما تبعات ازدواج در سنین پایین برای جامعه و برای خود کودکان هست.

✅ما فقط درمورد ازدواج دختران صحبت نکردیم بلکه درمورد ازدواج کودکان چه دختر و چه پسر صحبت کرده‌ایم و آسیب ازدواج کودکان در پسران هم بالاست.

✅معضل ازدواج کودک را بیشتر در حاشیه شاهدیم و در بالاشهر کمتر است.

✅متأسفانه مطرح شده که ما با ولایت پدر مخالفیم. ما قصد چالش با مسئله‌ای نداریم.

✅ازدواج امری شخصی است تا جایی که نظم عمومی و مناسبات اجتماعی را بر هم نزند. متأسفانه افراد حاشیه‌نشین هیچ‌وقت دیده نشدند و هیچ قانونی برای افراد حاشیه‌نشین نیست.

✅اکثر این بچه‌هایی که در سن کم ازدواج می‌کنند، سرپرست و ولی معتاد دارند. این کودکی که خودش در دوران کودکی کار می‌کرده است حالا بعد ازدواج بچه‌های کوچکش را به‌جای خود به تکدی‌گری می‌فرستد. این به‌طور مداوم درحال تکرار است.

✅اگر قرار است دختران و پسرانمان در ۱۳ سالگی ازدواج کنند باید سیستم آموزش‌وپرورش و جامعه تغییر کند مراودات اجتماعی باید تغییر کند. اگر دختر ۱۳ سال به بلوغ می‌رسد چرا پس حق رأی و حق ادعا در دادگاه و باز کردن حساب را ندارد؟ اگر عقلش ناقص است، پس چرا اجازۀ ازدواج دارد؟


لینک خبرگزاری مهر

mehrnews.com/news/3860862/

لینک خبرگزاری ایرنا

irna.ir/fa/News/82362611/


@fancommunity