۱۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

امدادرسانی به آسیب دیدگان رانش زمین در بدخشان افغانستان.::::::::: لطفا به اشتراک بگذاریم. :::::::::.
خبر - جمعیت امام علی به آسیب دیدگان رانش زمین در بدخشان افغانستان، امدادرسانی می کند.
::: PLEASE SHARE It with Your Friends :::

شماره حساب ویژه امدادرسانی به آسیب دیدگان رانش زمین در بدخشان افغانستان:شماره حساب جام بانک ملت: 41 / 69740586
به نام «جمعیت دانشجویی امام علی (ع)»
شماره شبای همین حساب:
Ir 59 0120 0200 0000 6974 0586 41

شماره کارت عابر بانک همین حساب:
7088 8176 3379 6104

=== WWW.SOSAPOVERTY.ORG ===
امکان واریز کمک ها از طریق وبسایت جمعیت امام علی از لینک زیر وجود دارد. در قسمت مربوطه بنویسید: «برای بدخشان افغانستان»

http://sosapoverty.org/payment.aspx

ارتباط با ما: 23051110  21  98+
جمعیت دانشجویی امام علی- علیه السلام

۲۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۵۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

راه ساده ای تا فراموش نکنیم...


سلام بر دوستان، داوطلبان و همراهان

خانه علم دروازه غار
:)
در روزگاری که اکثر ما برای فراموش نکردن
مهمترین دغدغه ها، وظایف، برنامه ها و خاطره هامون
نیاز به کاغذ و قلم داریم
بر آن شدیم تا یادآوری ترتیب دهیم که
فراموش نکنیم
مسئولیت و وظیفه ی اجتماعیمون را در مقابل کودکان، بخصوص کودکان کار و خیابان
فراموش نکنیم
راه و رسم بزرگ مردمانی را که در طول تاریخ، دست های بسیاری را گرفتند
و فراموش نکنیم
ما، با حضورمان می توانیم زندگی بسیاری از انسان ها را متحول کنیم
...
این یادآور در قالب
سررسید سال 1393
آماده تحویل به دوستانی است
که حتی به ارزش یک سالنامه می خواهند کنار کودکان تحت پوشش جمعیت امام علی باشند
.
.
.

.
.
.
قیمت پایه سررسید: 8000 تومان
شماره حساب ویژه خانه ایرانی (علم) دروازه غار تهران جهت واریز مبلغ
42091612/58    بانک ملت، قرض الحسنه جام، شعبه چهارراه کالج، به نام جمعیت امام علی
شماره کارت 16 رقمی همین حساب
6104 3377 7005 1496
شماره شبا همین حساب
IR610120010000004209161258
...
پس از واریز، جهت هماهنگی نحوه دریافت سررسید
اطلاعات زیر رو برای ما به آدرس
khanelmdarvazeghar@gmail.com
ایمیل کنید:
نام ونام خانوادگی/مبلغ واریز شده/شماره فیش یا پیگیری/تعداد سررسید/شماره تلفن همراه
تا ما ظرف مدت حداکثر یک هفته با شما تماس بگیریم و سررسید رو به دستتون برسونیم
...
همچنین در صورتیکه تمایل دارید
در جریان فعالیت های جمعیت امام علی بیش از پیش قرار بگیرید
جهت دریافت نشریه گل یخ، نشریه داخلی جمعیت امام علی، شماره 10
می تونید به روش بالا عمل کنید.
قیمت پایه نشریه گل یخ: 5000 تومان
.
.
.

.
.
.

.
.
.
سپاس از توجه شما
:)

۱۵ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۸:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش روزنامه ی فرهیختگان درباره ی طرح مادرانه


دهم اردیبهشت 1393
همایش مادرانه با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان برگزار شد
مرثیه‌ای برای کودکانی که مادرشدند

فرهیختگان: می‌گویند کبری 22 ساله و ساکن ورامین با اعتیاد بسیار سنگین چهارمین فرزندش را باردار بود و جمعیت به سختی توانست جایی را برای او پیدا کند تا حداقل در دوران بارداری از اعتیاد در امان بماند، می‌گویند هیچ مرکز درمانی مراقبتی ترک اعتیادی برای زنان باردار وجود ندارد و آنها مجبور شده‌اند در یک مرکز غیررسمی ترک اعتیاد کبری را بستری کنند و در حالی که او یک هفته بعد از فارغ شدن دوباره به دام اعتیاد افتاد.
قصه زنان و اعتیاد
ماجرای مادران باردار آسیب‌دیده ماجرای بسیار پیچیده‌ای است، ‌قصه قصه زنان است و اعتیاد و درد زنانی که تنها دلیلی که برای باردار شدن مکررشان عنوان می‌کنند این است که بارداری تنها حس باقی مانده‌ای است که به آنها گوشزد می‌کند هنوز زنده هستند. دیروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران همایش «مادرانه» به کمک جمعیت دانشجویی امام علی(ع) برگزار شد. همایشی که می‌خواست یادآوری کند هنوز که هنوز است در روستاهای تهران و کرج 68 درصد زن بی‌سواد وجود دارد که از کمترین حقوق خود و وضعیت بهداشتی‌شان اطلاعی ندارند. 56 درصد از این زنان زیر 18 سال ازدواج کرده‌اند و 45 درصد آنها تا 24 سالگی حداقل سه بار زایمان داشته‌اند. این همایش با همت جمعیت امام علی(ع) برگزار شد و در این جلسه علاوه بر دانشجویان و روزنامه‌نگاران شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و شهربانو امانی نماینده پیشین مجلس و معاون معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور محیط‌زیست
حضور داشتند.
فرهنگ فقر و کودکان بدون شناسنامه
در ابتدای این مراسم زهرا رحیمی از موسسان جمعیت امام علی(ع) و دبیر انجمن با اشاره به شرایط زنان دهک‌های فقیر به آسیب‌هایی اشاره می‌کند که ممکن است کودکان آنها را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد و می‌گوید: مشکل اصلی این زنان عدم آموزش آنهاست. هیچ کس به این فکر نمی‌کند که در ازدواج دختران علاوه بر رضایت پدر، رضایت طرفین ازدواج نیز شرط است. مطابق قانون ما ازدواج افراد زیر 13 سال غیرقانونی است و البته ازدواج افراد زیر 18 سال ثبت نمی‌شود تا آنها به سن قانونی برسند. 90 درصد این دختران در سنین زیر 18 سال ازدواج نمی‌کنند، در واقع فروخته می‌شوند. هنوز ختنه دختران در میان این خانواده‌ها دیده می‌شود و فقر اقتصادی هم باعث می‌شود صرفا به خاطر کم کردن یک نان‌خور اضافه به ازدواج غیرمنطقی آنها تن بدهند. ما در آمارمان مرد عقب مانده ذهنی داریم که با دختر زیر 18 سال کاملا سالم ازدواج کرده است و نتیجه این ازدواج هم فرزندی با عقب‌ماندگی ذهنی بود.
فقر اقتصادی عامل اصلی بروز این نوع آسیب‌هاست. رحیمی در ادامه با اشاره به فرهنگ فقر می‌افزاید: در محله‌های فقیرنشین و غربتی‌نشین فرهنگی همگانی می‌شود که ما از آن به‌عنوان فرهنگ فقر یاد می‌کنیم، در این فرهنگ تولد کودکان بدون شناسنامه شکل می‌گیرد و کودکان معتاد و با نارسایی‌های فراوان به دنیا می‌آیند. فارغ از اینکه بسیاری از این زنان برای همراهی با همسران‌شان معتاد می‌شوند و این اعتیاد دربارداری بسیار خطرناک است و لطمات جبران‌ناپذیری به جنین می‌زند. در فرهنگ فقر مردان دیگر نقش نان‌آوری خانواده را دارند و مردانگی خود را با زورگویی و ضرب‌وشتم زنان نشان می‌دهند.
در فرهنگ فقر زنان در خانه می‌مانند و اجازه خروج از منزل را ندارند و به اعتیاد تن می‌دهند.» رحیمی در پایان با اشاره به اهداف طرح «مادرانه» می‌افزاید: ما می‌خواهیم در این طرح زنان را با بهداشت دوران بارداری آشنا کنیم و از بارداری ناخواسته آنها جلوگیری کنیم.
شنیدن صدای مادران آسیب‌دیده
در ادامه این نشست طراوت مظفریان، مسئول برگزاری همایش مادرانه هدف انجمن امام‌ علی(ع) را برای برگزاری این همایش تشریح کرده و می‌گوید: هدف ما رساندن صدای مادران آسیب‌دیده به جامعه است تا بتوانیم با توانمند‌سازی آنها را به جامعه بازگردانیم. بسیاری از این زنان روش‌های پیشگیری از بارداری را نمی‌شناختند و راه‌حلی که داشتند فروختن فرزند بعد از زایمان بود. ما در این طرح با زنی مواجه شدیم که به دلیل نشئه بودن بیش از حد در هنگام وضع حمل، هیچ خاطره‌ای از زایمان خود نداشت. برنامه این طرح اهدای پکیج غذایی و دارویی به 124 مادر بارداری است که در روستاهای تهران و کرج شناسایی شده‌‌اند و به آن‌ها درباره شرایط درمانی آنها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
مساله اصلی تشکیل کار گروه نیست
اما در بخش دیگری از این نشست شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و شهربانو امانی، معاون رئیس سازمان محیط‌زیست به سوال‌های موسسان جمعیت امام علی(ع) درباره زنان آسیب‌دیده پاسخ می‌گویند. شهیندخت مولاوردی در ابتدای سخنان خود اظهار می‌دارد: در ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و چارچوبی که آقای روحانی وعده آن را داده بودند، در مباحث آسیب‌ها و نجات اقتصاد کشور راهبردهایی مشخص شد تا ثروت ملی به‌طور عادلانه بین مردم توزیع شود.از سوی دیگر زمانی که ما شروع به کار کردیم مطابق گزارش‌های دریافتی چند حوزه را نیازمند اقدام فوری دیدیم. در ماه‌های پایانی سال 92 با مشورت فعالان نهادهای مدنی و اساتید دانشگاهی کارگروهی را برای کاهش فقر در وزارت کار تشکیل دادیم. نگاه ما حساس کردن دستگاه‌های مسئول به این مقوله بود. ما هم عضو این کارگروه هستیم اما به خاطر اینکه هنوز ابتدای راه هستیم نتوانسته‌ایم با خود زنان آسیب‌دیده در حل مشکلات همراه شویم و آنها را عضو این کارگروه کنیم.
در بحث زنان بهبودیافته هم کارگروهی داریم و در این کارگروه با ستادملی مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت همکاری داریم. البته مساله اصلی تشکیل کارگروه نیست؛ چه بسا همه ما در جلسات زیادی شرکت کرده‌ایم و با ناامیدی به این کارگروه‌ها نگاه می‌کنیم اما ما در این کارگروه‌ه دنبال اجرای درست برنامه‌ها و نظارت نهادهای مسئول هستیم.

.

.

.
۱۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۲۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش همایش طرح مادرانه در روزنامه شرقدر همایش «حمایت از مادران باردار حاشیه‌نشین» اعلام شد

56درصد ازدواج‌ها در حاشیه تهران و کرج زیر 18 سال است
مینا عینی‌فر
----
محمودآباد برای او هم خانه است هم نیست. چهاردیواری و سقف هست، اما اگر خانه فقط همین باشد. می‌گوید مغازه‌ای آن حوالی پیدا نمی‌شود. برق نیست، آب را باید دبه‌ای هزارتومان خرید و خبری از گاز نیست. شش بچه را باید با آب گرم‌شده حمام کرد. بچه‌ها هر روز یک‌ساعت پیاده تا نزدیک‌ترین مدرسه راه دارند و در زمستان سر تا پا گلی به خانه می‌رسند. او یک زن حاشیه‌نشین است و مثل بقیه زنان کوره بچه‌هایش را در خانه به دنیا آورده. زنانی که در کوره با شوهرهایشان قالب پر می‌کنند و آجر می‌زنند. خانم غلامی می‌گوید: «کوره جای خوبی نیست. گل و خاک است. ما صبح ساعت 3 می‌رویم آنجا و تا 9،10 شب کار می‌کنیم. سر و کارمان با گل و خاک است و اغلب مردم بیماری پوستی دارند. درآمد آنچنانی نداریم. کارفرما می‌داند نیاز به کار داریم و دستمزد آنچنانی نمی‌دهد.»
او می‌گوید زنان باردار کوره به بیمارستان نزدیک نیستند. خانه بهداشت هم تنها دو، سه روز در هفته باز است. بیشتر خانم‌ها در بدنشان عفونت دارند و بچه‌هایشان که به دنیا می‌آیند اغلب مشکل تنفسی دارند. اما با این حال در کوره زنان چندان به روش‌های جلوگیری از بارداری دسترسی ندارند چون با وجود رایگان‌بودن، آزمایش‌های آن برایشان هزینه‌بر است. اغلب زنان چهار تا هفت بچه دارند. بچه‌ها همراه خانواده‌ها کار می‌کنند. زمستان‌ها که کار نیست کار تولیدی می‌‌گیرند. دخترهای کوره اغلب از 13 سالگی ازدواج می‌کنند و کمتر برای ازدواج به سن 17-18 سالگی می‌رسند. اعتیاد در کوره زیاد است و کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که معتاد نداشته باشد. او هفته‌ای دو نفر را با پای خودش به کمپ می‌برد برای ترک.
خانم غلامی تنها یکی از صدها زن حاشیه‌نشین است که به امکانات بهداشتی و رفاهی دسترسی ندارند. جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی(ع) در همایشی با عنوان «مادرانه» که روز گذشته به منظور شناخت معضلات زنان باردار حاشیه‌نشین در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار کرد، به این مساله پرداخت. زهرا رحیمی مدیرعامل جمعیت درباره این طرح گفت: «در جمعیت امام علی(ع) طرحی برای حمایت از مادران باردار در معرض آسیب بعد از مواجهه با مشکلات زنان کارتن‌خواب شکل گرفت. زنانی را دیدیم که در مناطق محروم کشور مثلا با یک سیب در روز در دوران بارداری سر می‌کنند و هیچ امکانات پزشکی در اختیار ندارند. بخش عمده‌ای از فقرا را در جهان زنان تشکیل می‌دهند. زنانه‌شدن فقر می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین آنها این است که در مواجهه با فقر اولین قشری که از چرخه آموزش و تحصیل حذف می‌شوند زنان هستند. مثلا ما در روستاهای سمت گیلان، غرب و کرمانشاه مشاهده کردیم که تا کلاس پنجم امکان آموزش برای همه وجود داشت. بعد از آن پسرها برای مدرسه پیاده به شهر نزدیک می‌رفتند ولی دخترها اجازه نداشتند بروند و چرخه تحصیلشان قطع می‌شد.»
او به ازدواج زودهنگام دختران به‌عنوان یکی دیگر از دلایل توقف آموزش آنها در سنین پایین اشاره کرد و گفت: «به نظر می‌رسد در سیاست‌گذاری‌ها و فقرزدایی این مساله دیده نمی‌شود و خود زنان در تصمیمات دخیل نیستند. در روستاها و بعضی اقوام می‌بینیم که دختر 10‌ساله‌ای که ازدواج نکرده از طرف اجتماع اصطلاحا ترشیده به حساب می‌آید. در منطقه دروازه غار تهران بین اقوام موسوم به غربتی دختران در سن 12،13 سالگی ازدواج می‌کنند. بسیاری از زنان به دلیل چنین ازدواج‌هایی ناچار به فرار از منزل شده‌اند، در حالی که کمترین آگاهی از وضعیت جامعه نداشته‌اند که چطور می‌توانند خود را حداقل چند ساعت حفظ کنند. اولین اتفاقی که برای این زنان می‌افتد این است که با تزریق معتاد می‌شوند و بعد برای فحشا و نقل‌وانتقال موادمخدر از آنها استفاده می‌شود و نتیجه‌اش زنان کارتن‌خوابی هستند که متاسفانه دیده‌ایم گاهی برای گرم‌کردن خود در زمستان ناچارند سگ‌های ولگرد را بغل کنند.»
رحیمی درباره عوارض جسمی و روحی ازدواج دختران در سنین پایین گفت: «ازدواج در سنین پایین بارداری زودهنگام دخترهای 12،13‌ساله را به دنبال دارد. بچه‌ای که خود در سن رشد است و آمادگی روحی و جسمی فرزندآوری را ندارد باید یک نفر دیگر را هم در بدن خود رشد دهد. ازدواج زودهنگام خود عاملی می‌شود برای ازدواج‌هایی که بچه‌های حاصل از آن به صورت رسمی نمی‌توانند شناسنامه بگیرند. در زنان باردار اعتیاد می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به مادر و کودک بزند. احتمال بروز بیماری‌هایی مثل فشار خون و دیابت که مادران را در بارداری تهدید می‌کند، با اعتیاد افزایش پیدا می‌کند و حداقل عوارض آن در نوزاد اختلال تنفسی است.»
مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) خلأ قانونی را در مواجهه با این مشکلات موثر می‌داند: «در مواردی دیده‌ایم زنی برای تهیه مواد شوهرش لازم است هم مواد بکشد هم بفروشد و هم تن‌فروشی کند. اما وقتی برای جداشدن مراجعه می‌کند ترس از وضعیت فرزند مانع این اتفاق می‌شود. مثلا می‌گویند اگر همسرم 20 روز پاکی بگیرد می‌تواند بچه را بگیرد. یا اگر من نباشم سیبل کتک و آزار بعد از من بچه است. به این ترتیب خیلی از مادران برای حفاظت از فرزندانشان ناچارند حتی در خانه‌های مردم کار کنند تا خرج مواد همسرشان را بدهند. علاوه بر این در تمامی کمپ‌ها پذیرش زن باردار معتاد ممنوع است.»
طراوت مظفریان یکی دیگر از اعضای طرح مادرانه با اشاره به آمارهایی که جمعیت امام علی(ع) از اطراف تهران و کرج در شهرری، ورامین و اسلامشهر و کن تهران جمع‌آوری کردند، گفت: «ازدواج زیر 18 سال در این مناطق 56درصد بود که همراه با بارداری زودهنگام بوده است. 61درصد مادران بی‌سواد و اغلب بی‌شناسنامه بودند. میزان آگاهی آنها فوق‌العاده پایین بود و ساده‌ترین مسایل بهداشتی را نمی‌دانستند. اغلب مادران زیر 30 سال در این مناطق 3 بارداری داشتند و 40درصد برای جلوگیری از روش طبیعی استفاده می‌کردند زیرا به هیچ امکاناتی دسترسی نداشتند. راه‌حل پیش‌روی خیلی از نوزادان ناخواسته آنها، فروش و اجاره برای کار در خیابان است.» به گفته این عضو طرح مادرانه، بسیاری از مادران با وجود نداشتن امکان رسیدگی به فرزندان ترجیح می‌دهند بچه‌دار شوند. او می‌گوید: «یکی از مادران در دروازه غار در جواب ما که علت بچه‌دارشدنش را پرسیدیم گفت این تنها راهی است که می‌فهمم هنوز زنده‌ام.»
شهیندخت مولاوردی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز از حاضران این همایش بود. او با اشاره به تشکیل کارگروهی در وزارت کار برای حمایت از زنان سرپرست خانوار گفت: «کارگروه کاهش فقر در راستای حساس‌کردن دستگاه‌هایی که این کار وظایف ذاتی‌شان است تشکیل شده و قرار است از سال 93 در شش استان به صورت پایلوت حمایت زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم. در حوزه زنان بهبودیافته نیز کارگروهی با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر تشکیل شده و 21 موضوع را شناسایی کردیم که برای آنها نیازمند استفاده از ظرفیت‌های خارج از مجموعه و جلب مشارکت خود زنان سرپرست خانوار هستیم.»
مولاوردی درباره خلأهای قانونی موجود در این رابطه افزود: «طبق قانون، عدم ثبت ازدواج ضمانت اجرایی دارد و مجازات برای آن تعیین شده است. البته در قانون مدنی ازدواج اعم از دایم یا موقت (صیغه) است. قانون مدنی به ظرافت از کنار این موضوع گذشته و موضوع ازدواج موقت را باز نکرده است اما ثبت ازدواج موقت در قانون حمایت از خانواده در سه مورد الزامی شده؛ در صورتی که بارداری در میان باشد، دو طرف برای ثبت توافق کنند یا شرط ضمن عقد باشد. با این حال ازدواج دختران زیر 13 سال ‌سال‌هاست که مطرح است و بعد از مساله کودک-مادر، حالا کودک -بیوه دارد جای خود را باز می‌کند. ما تلاش کردیم قانون مدنی بازنگری شود اما آنچه در حال حاضر می‌شود گفت این است که هر چند از نظر قانونی سن 13 سال تمام دختران و 15 سال تمام پسران سن ازدواج باشد، این ازدواج‌ها به‌دلیل نداشتن شرایط عقد یعنی رضایت دو طرف مورد نقد است و حمل به صحت‌کردن آنها جای سوال دارد.»

۱۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۲۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش همایش "مادرانه" از زبان گزارشگر مهرخانه


در همایش "طرح مادرانه در حمایت از مادران (باردار) آسیب‌دیده" عنوان شد:
زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به خانه‌های بهداشت را ندارند/ وضعیت سن ازدواج و فرزندآوری زنان در مناطق حاشیه‌نشین تهران
بیشترین عامل اعتیاد زنان، شوهرانشان هستند؛ چراکه مردان برای رهایی از سرکوفت و پاسخ‌گویی به خانواده در مورد اعتیاد خود، زنان و همسران خود را در مصرف مواد مخدر همراه می‌کنند یا در فروش و تأمین مواد مخدر از آنها استفاده می‌کنند.


همایش طرح مادرانه در حمایت از مادران (باردار) آسیب‌دیده، روز گذشته به همت جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، در ابتدای این همایش زهرا رحیمی؛ مدیرعامل جمعیت امام علی (ع)، در مورد فعالیت این جمعیت در حوزه زنان به ارائه گزارش پرداخت و گفت: طرح فاطیما در جمعیت با این ایده شکل گرفت که جامعه‌ای که الگویی مانند حضرت فاطمه (س) دارد، چرا باید در برخورد با زنان دچار کاهلی باشد؟


رحیمی افزود: یکی از مسئولان بیان کرده بود اگر اطلاعاتی که من در مورد شهر داشتم، شما داشتید؛ اجازه نمی‌دادید دخترانتان از خانه بیرون بیایند؛ و این به علت آسیب‌ها و ناامنی‌ها در جامعه است؛ به طوری‌که فاصله در معرض تجاوز قرار گرفتن یک دختر در جامعه به 3 تا 4 ساعت رسیده است.


طرح فاطیما در حمایت از دختران در معرض آسیب

مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) تشریح کرد: طرح فاطیما در حمایت از دختران در معرض آسیب و به‌خصوص دخترانی که از خانه فرار کرده‌اند، انجام شد. در این طرح به معضلی به نام کارتن‌خوابی زنان رسیدیم؛ زنانی که کسی به فکر حمایت از آنها نبود. همچنین به بارداری زنان کارتن‌خواب برخورد کردیم که موجب شد طرح مادرانه با حمایت از این زنان شکل گیرد.

وی بیان کرد: در این طرح همچنین به مادرانی که در مناطق محروم مانند روستاهای اطراف که از هرگونه حمایت بهداشتی و پزشکی محروم‌اند، بودند و حتی برخی از این زنان باردار در طول یک روز با یک عدد سیب سر می‌کردند؛ توجه داشتیم.


در فقرزدایی و سیاست‌گذاری موضوع زنانه‌شدن فقر در نظر گرفته نمی‌شود
رحیمی به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از فقرا را در جهان، زنان تشکیل می‌دهند؛ در حالی‌که در فقرزدایی و سیاست‌گذاری موضوع زنانه شدن فقر در نظر گرفته نمی‌شود و بسیاری از برنامه‌ها متناسب با زنان نیست.


وی تأکید کرد: برای توانمندشدن زنان موانع شناسایی شدند. یکی از این موانع توقف آموزش در سنین پایین است که موجب ازدواج در سن پایین نیز می‌شود.


روی آوردن زنان حاشیه‌نشین به کارتن‌خوابی برای درامان ماندن از آزار و اذیت شوهر

رحیمی با اشاره به زنان کارتن‌خواب، ادامه داد: از دیگر موانع توانمندشدن زنان، زنان کارتن‌خواب هستند که برای در امان ماندن از آزار و اذیت و کتک‌های همسر خود، از خانه فرار می‌کنند. این افراد کمترین آگاهی از وضعیت جامعه ندارند و نمی‌توانند بیش از چند ساعت خود را حفظ کنند و به همین علت معتاد می‌شوند، یا مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته یا برای حمل و نقل مواد مورد استفاده واقع می‌شوند.


مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) ادامه داد: ازدواج در سنین پایین باعث بارداری در سن پایین نیز می‌شود که این افراد نه آمادگی جسمی مادرشدن را دارند و نه آمادگی روحی. بارداری در سنین پایین برای نوزاد نیز ضرر دارد.

وی گفت: مشکلات قانونی بر سر راه زنان آسیب‌دیده نیز وجود دارد، به طور مثال این دسته از زنان برای تهیه پول مواد شوهر خود مجبور به تن‌فروشی می‌شوند یا حتی خودشان نیز معتاد می‌شوند و وقتی برای طلاق به دادگاه مراجعه می‌کنند، ترس از از دست دادن فرزندان خود را دارند.

زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به خانه‌های بهداشت را ندارند

زهرا رحیمی گفت: زنان باردار به امکانات پزشکی و بهداشتی دسترسی ندارند و خانه‌های بهداشت نیز تنها یک ماما یا یک پزشک؛ آن هم دو یا سه روز در هفته دارند و نکته مهم اینجاست که زنان در مناطق محروم، فرهنگ مراجعه به این خانه‌ها را ندارند. لذا باید در وهله اول به این مادران مراجعه کنیم و نباید منتظر باشیم که آنها مراجعه کنند.

فقر اقتصادی یکی از عوامل ازدواج دختران در سن پایین

رحیمی با بیان این نکات ادامه داد: در طرح مادرانه تمرکز ما بر روی ازدواج و بارداری زودرس بود. مشکلات حقوقی از ریشه‌های این معضل است و نیروی قانونی وجود ندارد که از ازدواج زود این زنان حمایت کند. طبق قانون نیز ازدواج دختران زیر 13 سال ثبت نمی‌شود.

اعتقادات قومی و قبیله‌ای نکته دیگری بود که رحیمی به آن اشاره کرد و گفت: فقر اقتصادی نیز عامل مهمی است؛ زیرا در برخی از خانوداه‌ها برای کم کردن نان‌خور، ازدواج در سن کم صورت می‌گیرد و حتی دیده شده دختری سالم را به عقد مردی عقب‌مانده یا کر و لال در می‌آورند که نتایج این ازدواج‌ها تولد نوزادان نارس یا تولد کودکان بدون شناسنامه است.

شوهران؛ یکی از عوامل اعتیاد زنان در مناطق حاشیه‌نشین و محروم

مدیرعامل جمعیت امام علی (ع) بیان کرد: بیشترین عامل اعتیاد زنان، شوهرانشان هستند؛ چراکه مردان برای رهایی از سرکوفت و پاسخ‌گویی به خانواده در مورد اعتیاد خود، زنان و همسران خود را در مصرف مواد مخدر همراه می‌کنند یا در فروش و تأمین مواد مخدر از آنها استفاده می‌کنند. اعتیاد در زنان باردار بسیار خطرناک خواهد بود و هم جان مادر را تهدید می‌کند و هم نوزاد را.

وضعیت سن ازدواج و فرزندآوری زنان در مناطق حاشیه‌نشین تهران

در ادامه طراوت مظفریان؛ از اعضای انجمن و طرح مادرانه، به معرفی این طرح پرداخت و گفت: این طرح از سال گذشته با توجه به معضلات فراوانی که مادران باردار در مناطق حاشیه‌نشین داشتند، آغاز شد.

وی اهداف این طرح را بالا بردن سطح آگاهی جامعه دانست و افزود: برای این طرح، کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام شد و آماری از روستاهای اطراف تهران، شهرری، ورامین، اسلامشهر و کن از زنان به دست آمد. در این آمار مشخص شد که ازدواج دختران زیر 18 سال 58 درصد است. از نظر تحصیلات 61 درصد این زنان بی‌سواد، 27 درصد تا مقطع ابتدایی تحصل کرده بودند، 8 درصد راهنمایی و تنها 4 درصد این زنان تا مقطع دبیرستان درس خوانده بودند. تعداد بارداری بین 20 تا 25 سال این افراد، 3 بارداری و 21 درصد بود.

مظفریان در ادامه ارائه این آمار به آمار روش‌های جلوگیری از بارداری این زنان پرداخت که 40 درصد به صورت طبیعی، 4 درصد کاندوم، 3 درصد جلوگیری دائمی و 16 درصد دستگاه داخل رحمی بود.

وی به این نکته اشاره کرد که اعتیاد شیشه اعتیادی است که اکثر این زنان یا آن درگیر هستند و نوزاد آنها با وجود اعتیاد؛ یا مرده به دنیا می‌آید، یا جنین رشد کافی نخواهد داشت.

بارداری راهی برای درک زنده ماندن

این عضو جمعیت امام علی (ع) بیان کرد: وقتی از زنان پرسیدیم که چرا با وجود داشتن اعتیاد باز هم باردار می‌شوید، پاسخ این بود که این تنها راهی است که می‌فهمیم زنده‌ایم.

مظفریان گفت مادری را در این مناطق مشاهده کردیم که به دلیل اعتیاد 9 بار سقط جنین داشت.


در خصوص بهداشت و درمان این مادران مظفریان به نداشتن آگاهی، وضع اقتصادی نامناسب و سوءتغذیه اشاره کرد.

اهدای پکیج غذایی و دارویی به 124 مادر شناسایی شده

وی در پایان گفت: اهدای پکیج غذایی و دارویی به 124 مادر شناسایی‌شده که بیش از نیمی از آنها باردار بودند و نیز اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و بحث بهداشت و درمان؛ از جمله برنامه‌هایی است که در طرح مادرانه اجرا خواهد شد.

سوادآموزی به زنان منطقه کوره‌پزخانه

سپس خانم غلامی؛ از کوره‌پزخانه محمودآباد، به عناون مادر توانمندی که خود در شرایط نامناسب زندگی می‌کند، اما توانسته با سواد ابتدایی خود به 55 زن منطقه زندگی‌اش خواندن و نوشتن یاد دهد و آنها را در همان خانه کوچک خود که یک حمام قدیمی است، جمع کند، به سخنرانی پرداخت.

غلامی که مادر 6 فرزند است، در خصوص کار خود و همسرش گفت: ما در کوره‌پزخانه به صورت خانوادگی با بچه‌هایمان کار می‌کنیم و تنها تابستان‌ها کار هست و زمستان‌ها بیکاریم.

وی با اشاره به این نکته که از 3 صبح تا 10 شب در کوره‌پزخانه کار می‌کنند، افزود: شرایط کوره بسیار بد است و زنان در کوره قالب پر می‌کنند. کوره پر از گل وخاک است و درآمد چندانی ندارند.

غلامی بیان کرد: کارفرماها می‌دانند ما به کار نیاز داریم به همین علت پول چندانی به ما نمی‌دهند. اگر نیاز به درمان و بیمارستان داشته باشیم، مجبوریم به شهر برویم که با ماشین یک ساعت زمان می‌برد. خانه بهداشتی که در منطقه وجود دارد، فقط برای بچه‌ها واکسن تزریق می‌کند؛ که آن هم هفته‌ای دو یا سه روز این امکان بیشتر وجود ندارد.

وی به بیماری پوستی، عفونی و کیست زنان اشاره کرد و گفت: برای زایمان زنان خود در خانه زایمان می‌کنند. همچنین کمتر خانه‌ای است که در آن اعتیاد نباشد. تریاک و شیشه بیشترین مصرف را بین خانواده‌های آن منطقه دارد.

از دیگر مشکلاتی که غلامی به آن اشاره کرد دوربودن راه مدسه برای کودکان بود که پیاده تا رسیدن به مدرسه یک ساعت زمان می‌برد.

وی با بیان اینکه در آن منطقه هر خانواده بالای 4 فرزند دارد، افزود: برای پیشگیری دائمی از بارداری به خانه‌های بهداشت مراجعه کردیم که آنها تنها یک نامه برای مراجعه به بیمارستان دادند. بیمارستان نیز چندین آزمایش برای ما نوشت که هزینه این آزمایش‌ها برایمان مقدور نیست.

در ادامه این همایش شهربانو امانی؛ مشاور امور زنان سازمان محیط‌زیست و نماینده سابق مجلس، گفت: اعتیاد و ازدیاد جمعیت رابطه مستقیمی با فقر دارد.

ایجاد شبکه سالم‌سازی و آموزش به دختران و زنان

امانی در پایان درباره بحث افزایش جمعیت گفت: اصل هدف درست است؛ چراکه جامعه رو به پیری است، اما با دستور و مجوز تشویقی نمی‌شود جمعیت را زیاد کرد، بلکه باید دوباره شبکه سالم‌سازی و آموزش دختران و زنان را با هدف کاهش مرگ‌ومیر مادران، عدم ازدواج دختران کم سن و سال برپا شود.

لازم به ذکر است در این نشست شهیندخت مولاوردی؛ معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداخت.

انتهای پیام/ 920715
---------------------------------------------------

مولاوردی: زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار؛ نیازمند اقدام فوری/ متن پیش‌نویس لایحه درخصوص تبصره ازدواج با فرزندخوانده آماده شده است

در این زمینه نهادهای مدنی را نیز وارد می‌کنیم و در اجرای این برنامه‌ها با ما همکاری خواهند داشت. تاکنون کارگروه‌های تخصصی در 21 موضوع شناسایی شده‌اند، اما لازم است از ظرفیت‌های خارج از معاونت نیز استفاده شود.

در همایش طرح مادرانه که از طرف جمعیت امداد دانشجویی- مردمی ‌امام علی(ع) در حمایت از مادران ( باردار) آسیب‌دیده در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و در چارچوب برنامه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات که مورد استقبال قرار گرفت، درخصوص مباحث مرتبط به آسیب‌دیدگان و مباحث اقتصادی کشور، راهبردهایی مشخص شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب ادامه داد: تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی؛ ازجمله این راهبردها بود. همچنین در ذیل این بخش، حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره شده است که باید این قشر از زنان کمک و حمایت شوند.

زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار؛ نیازمند اقدام فوری
وی ادامه داد: از سوی دیگر در چندماهی که از شروع معاونت جدید در دوره یازدهم می‌گذرد، آسیب‌شناسی و دریافت گزارش‌ها نشان می‌دهد که دو حوزه مهم نیازمند اقدام فوری و جدی هستند؛ زنان در معرض اعتیاد و زنان سرپرست خانوار.

تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی برای کاهش فقر زنان سرپرست خانوار

مولاوردی افزود: در ماه‌های آخر سال 92 پیشنهاد تشکیل کارگروه کاهش فقر داده شد که یکی از اعضای آن کارگروه، معاونت زنان ریاست جمهوری بود. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی در سال 93 امضا شد که در 6 استان به صورت پایلوت، مباحث پایدار حمایتی کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیان کرد: برای زنان آسیب‌دیده در معرض اعتیاد نیز تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای میان وزارت کار، وزارت بهداشت و معاونت امور زنان، با مشارکت ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر به امضا رسیده است.

مهم پایش و ارزیابی و نظارت بر برنامه است

وی با تأکید بر اینکه به امضا رساندن تفاهم‌نامه‌ها و تشکیل کارگروه‌ها مهم نیست، گفت: مهم پایش و ارزیابی و نظارت بر برنامه است. در این زمینه نهادهای مدنی را نیز وارد می‌کنیم و در اجرای این برنامه‌ها با ما همکاری خواهند داشت. تاکنون کارگروه‌های تخصصی در 21 موضوع شناسایی شده‌اند، اما لازم است از ظرفیت‌های خارج از معاونت نیز استفاده شود.

مولاوردی در خصوص ازدواج دختران زیر 16 سال گفت: یک بحث، بحث قانونی ازدواج است و یک بحث، بحث شرعی. طبق قانون، عدم ثبت ازدواج ضمانت‌اجرایی و مجازات در پی دارد. در قانون حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت در سه مورد الزامی ‌است: بارداری، توافق دو طرف برای ثبت یا شرایط ضمن عقد طرفین.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: طبق ماده 1210 در صورتی‌که ولی قهری مصلحت مولی علیه را تشخیص دهد، می‌تواند ازدواج را در سن 9 سالگی انجام دهد؛ اما از نظر قانونی عده‌ای معتقدند سن ازدواج دختران 13 سال تمام شمسی و برای پسران 15 سال تمام شمسی است. عده‌ای نیز معتقدند چون سن بلوغ شرعی 9 سال است، این ازدواج دختر 9 ساله صحت دارد؛ اما طبق موازین شرعی می‌توان صحت این ازدواج را زیر سؤال برد؛ چراکه یکی از شروط عقد را ندارد و آن نقض اختیار و آزادی دو طرف است.

امیدواریم سیاست‌ها و قوانینی به تثبیت برسد که در نهایت جمعیتی داشته باشیم که از نظر کیفی برآورده‌کننده اهداف نظام باشد
مولاوردی گفت: طرح ازدیاد جمعیت هنوز تبدیل به قانون نشده و از فوریت‌های آن تنها یک فوریت تصویب شده است. برای خانواده‌های در معرض آسیب در مناطقی که کار کودک و معضلات اجتماعی وجود دارد، نیازی به تشویق ازدیاد موالید نیست.

وی تأکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به صورت واقع‌گرایانه این بحث را بررسی و در این زمینه جامعه‌شناسان به صورت جدی وارد بحث شده‌اند و امیدواریم سیاست‌ها و قوانینی به تثبیت برسد که در نهایت جمعیتی داشته باشیم که از نظر کیفی برآورده‌کننده اهداف نظام باشد.

ما به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم
مولاوردی همچنین گفت: در ماده 230 برنامه پنجم توسعه که در 14 محور تنظیم شده است، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز ذکر شده است. ما نیز به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم تا اعتماد دو سویه آنها را با دولت ایجاد کنیم و دیوار بلند بی‌اعتمادی برداشته شود.

وی تشریح کرد: بدون همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، دولت در هیچ‌کدام از برنامه‌ها به اهداف خود نزدیک نخواهد شد. بنابراین لازم است سازمان‌ها به کمک ما بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند.

مکانیزم ما در این رابطه شناسایی این سازمان‌هاست
مولاوردی گفت: مکانیزم ما در این رابطه شناسایی این سازمان‌هاست که در سایت معاونت نیز فراخوان خواهیم داد و ممکن است جلب کمک‌های داوطلبانه این سازمان‌ها منجر به پروژه و برنامه شود.

متن پیش‌نویس لایحه درخصوص تبصره ازدواج با فرزندخوانده آماده شده است
مولاوردی در پایان در خصوص ازدواج سرپرست با فرزندخوانده گفت: در این خصوص ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را پیگیری کردیم که نتیجه‌ای نداشت؛ اما مجدد قول پیگیری می‌دهیم که با سازمان بهزیستی این موارد حل شود. در این زمینه استفتا نیز انجام داده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم. متن پیش‌نویس لایحه نیز آماده شده است که به زودی برای تصویب تبصره به دولت و سپس به مجلس ارسال خواهد شد.

.

.

.۱۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۲۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش روزنامه قانون درباره همایش مادرانهگروه جامعه – میل به افزایش جمعیت، بیش از آنکه در میان مردم احساس شود، مسئولان دولتی را به تکاپو انداخته تا با روش‌هایی، کافی نبودن یک بچه برای زندگی را به مردم القا کنند. در ماه‌های اخیر، شاهد اتخاذ تصمیماتی نظیر حذف آموزش‌های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده، محدودیت انجام اعمال جراحی وازکتومی، سقط جنین و ... بوده ایم تا به نوعی کمک به ایجاد فرهنگ افزایش جمعیت و فرزندآوری مردم کند. خطراتی که از قبال کاهش جمعیت جوان در کشور و بی میلی خانواده‌ها به فرزندآوری، آینده کشور را تهدید می‌کند، مهم‌ترین عامل در اتخاذ تصمیمات مشوق برای فرزندآوری به‌شمار می‌رود که در نوع خود، با برخی تبعات نیز همراه است. چنانچه فعالان حوزه خانواده و جامعه معتقدند اتخاذ تصمیمات شتابزده و مطالعه نشده، می تواند آسیب‌های جدی برای آینده جامعه همراه داشته و آسیب‌های نو پدید را در جامعه ایرانی به‌دنبال داشته باشد. طی سال‌های اخیر همواره شنیده ایم از معضلات اجتماعی که در پس ناهنجاری‌هایی چون زنان معتاد، زنان آسیب دیده و حاشیه نشین پدیده آمده و به عقیده کارشناسان، اتخاذ تصمیمات عجولانه افزایش جمعیت، می‌تواند این آسیب‌ها را بیشتر کند. به همین منظور، همایشی تحت عنوان «مادرانه» از سوی یکی از جمعیت‌های امداد دانشجویی – مردمی برگزار شد که بیشتر، زوایای پنهان تصمیمات عجولانه افزایش جمعیت را روشن کند. این همایش چند روز قبل از سوی جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع) برگزار و در آن نکاتی بیان شد که به‌کارگیری تصمیمات کارشناسی شده و غیر شتابزده در بحث افزایش جمعیت را دو چندان کرده است.زهرا رحیمی، مدیر عامل جمعیت امام علی(ع)، در همین باره به عوامل موثر در افزایش ازدواج دختران در سنین پایین و بارداری‌های زود هنگام در مناطق حاشیه‌ای اشاره کرده و گفته «مشکلات نگرشی درجامعه وجود دارد که باعث ایجاد مانع بر سر راه توانمندسازی زنان می‌شود، نوعی نگاه درجه دومی که گاهی خود زنان هم آن را پذیرفته اند.یکی ازعوامل سوق دهنده به سمت ازدواج در سنین پایین ، این است که تحصیل هیچ وقت برای دختران در خانواده هایشان از واجبات نبوده است. اولین کسانی که از چرخه تحصیل حذف می‌شوند زنان هستند. آنها همیشه انتخاب شونده اند. حتی فعالیت بیرون ازخانه هم برایشان پسندیده نیست وبا نوعی برچسب مواجه می‌شوند.بسیاری اززنان کارتن خواب،به دلیل همین نوع ازازدواج‌ها فرار می‌کنند وچون روند آموزش‌شان قطع شده،کم ترین آگاهی ازوضعیت جامعه ندارند.درتحقیقات خود به این نتیجه رسیده ایم که ازمهم‌ترین مشکلات آنها،عدم توانایی درتصمیم گیری است.درنبود آموزش والگوی مناسب، زنجیره این تصمیم گیری‌های نادرست ادامه پیدا می‌کند.رحیمی مشکلات حقوقی،اقتصادی واعتقادات قومی وقبیله‌ای را نیزازریشه‌های ازدواج زودرس وبارداری درسنین پایین دانست و افزود:ما اقوامی را داریم که ازدواج درسن پایین وحتی ختنه دختران راهم به رسمیت می‌شناسند.طبق مطالعات ما،ازدواج‌های زیر18سال،صدمات جبران‌ناپذیری را به زن وارد می‌کند.همچنین باعث فراردختران وبارداری‌های پرخطرمی شود که اگرهمراه با معضلات دیگر همراه باشد مسئله سهمگین‌تر می‌شود.

نوزادان بهزیستی بیشتر می‌شوند؟
هرچه از معضلات زنان معتاد، آسیب دیده و حاشیه گفته شود، بیشتر می‌تواند روشنگری در جامعه را برای کنترل این آسیب‌ها به همراه آورد.«طراوت مظفریان» ازاعضای طرح مادرانه در این همایش در معرفی اهداف این طرح گفت: بالا بردن سطح آگاهی درمورد معضلات وتوسعه بحث عدالت درمانی ازاهداف مهم این طرح است.مظفریان،آماری که اعضای جمعیت از وضعیت زنان در روستاهای سه منطقه شهرری، ورامین و اسلامشهر بدست آوردند را اینگونه اعلام کرد: 56 درصدزنان زیر 18سال ازدواج کرده و باردار شده اند که بیشترآنها درسن 25،24 سالگی پنج یا شش فرزند دارند. 61درصد این مادران نیز بی سوادند که دلیل عمده این بی سوادی، عدم دسترسی به آموزش و نداشتن شناسنامه است. رابطه مستقیمی بین افزایش سن و افزایش تعداد موالید وجود دارد و هرچه سن مادر بیشترشود، تعداد فرزندان بیشتری خواهندداشت.مظفریان گفت:طبق آماری که درباره اطلاعات مادران ازروش‌های جلوگیری ازبارداری به دست آمده است، اکثر آنها به این روش‌ها دسترسی ندارند و راه حل پیش روی آنها ، فروختن یا اجاره دادن آنهاست.بحث اعتیاد مادران به شیشه، اعتیاد جنین و آمارمرگ و میر و آسیب هایی که هم مادر و هم نوزاد درگیر آن می‌شوند از دیگر مباحثی بود که مظفریان به آن‌ها اشاره کرد. یکی از قسمت‌های مهم این همایش، حضور خانم غلامی نماینده زنان آسیب دیده بود. وی در صحبت هایش به توضیح اوضاع نامناسب زندگی در کوره پزخانه‌های شهر ری، نداشتن هیچ گونه امکانات درمانی و بهداشتی و آموزشی ، دسترسی نداشتن به آب و برق و گاز و سایر امکانات زندگی اشاره کرد. وی با داشتن سواد تا سطح کلاس پنجم دبستان، برای 55 نفر از زنان روستای خود کلاس سواد آموزی راه انداخته تا دیگر زنان، همچون وی درگیر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی نشوند.
تلاش برای حذف تبصره ازدواج فرزند خوانده و پدرخوانده
اما در پنل پرسش و پاسخی که با حضور «ملاوردی» مسئول امورزنان دفترریاست جمهوری، «امانی» مشاورسازمان محیط‌زیست در امور زنان و خانواده و «زهرا رحیمی» مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) برگزارشد، ملاوردی درتوضیح جایگاه آسیب‌های اجتماعی دربرنامه‌های دولت گفت: در دولت تدبیر و امید و در چارچوب برنامه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات که مورد استقبال قرار گرفت، درخصوص مباحث مرتبط به آسیب‌دیدگان و مباحث اقتصادی کشور، راهبردهایی مشخص شد. شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب ادامه داد: تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی؛ ازجمله این راهبردها بود. همچنین در ذیل این بخش، حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره شده است که باید این قشر از زنان کمک و حمایت شوند.در ماه‌های آخر سال 92 پیشنهاد تشکیل کارگروه کاهش فقر داده شد که یکی از اعضای آن کارگروه، معاونت زنان ریاست جمهوری بود. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی در سال 93 امضا شد که در 6 استان به صورت پایلوت، مباحث پایدار حمایتی کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم.برای زنان آسیب‌دیده در معرض اعتیاد نیز تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای میان وزارت کار، وزارت بهداشت و معاونت امور زنان، با مشارکت ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر به امضا رسیده است. در ماده 230 برنامه پنجم توسعه که در 14 محور تنظیم شده است، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز ذکر شده است. ما نیز به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم تا اعتماد دو سویه آنها را با دولت ایجاد کنیم و دیوار بلند بی‌اعتمادی برداشته شود. وی تشریح کرد: بدون همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، دولت درهیچ‌ کدام از برنامه‌ها به اهداف خود نزدیک نخواهد شد. بنابراین لازم است سازمان‌ها به کمک ما بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند.
مادران سرزمین را دریابیم

شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی(ع) نیز در بخشی از سخنرانی خود گفت: فرهنگ ملی و دینی ما فرزندان یتیم و زنانی که بدون همسر رها شده اند، صاحب ارج و قرب‌اند. چون خداوند به واسطه رنجی که آن مادر و فرزند متحمل شده اند، به قلب و وجود آنان نزدیک است. همه کودکان رها شده ای که از نعمت پدر محرومند، روزی به حرف خواهند آمد و از رفتاری که جامعه با آن‌ها داشته است سخن خواهند گفت. وقتی یک زن باردار می‌شود، همان طورکه در بدنش فعل و انفعالات عجیبی رخ می‌دهد، بی‌گناه هم می‌شود. عصمت کودک در دنیا، بسیار بالاست. در جسم و روح یک مادر، عصمتی درحد انبیا و اولیای خداست. بدا به حال ما، اگر زنی، درکوچه‌های غربت و فقر جامعه‌مان باشد و نطفه انسان هم گرفته باشد و بی پناه به حال خود رها شده باشد. زنی که درخیابان مانده است، در نگاه پر از قضاوت ما را هم بردوش دارد. نگاه اجتماع ما به این زنان دردکشیده، پر از سرزنش و تحقیر است. بدا به حال ما اگر این مادر، که در شب‌های سرد و گرم مملکت ما آوارگی می‌کشد،کودکی هم داشته باشد و کودکش را به هزار طعنه و دشنام از خویش برانیم و نسبت به سرنوشتشان بی‌تفاوت باشیم.

.

.

.


۱۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۱۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

نخستین همایش طرح «مادرانه» ی جمعیت امام علی


نخستین همایش طرح «مادرانه» ی جمعیت امام علی با طرح یک پرسش برگزار شد:

آیا سیاست های ازدیاد جمعیت می خواهد تعداد نوزادانی که به بهزیستی و باندهای خلاف تحویل داده می شود بیش تر شود؟
====================
با همت اعضای جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع)، نخستین همایش طرح «مادرانه»، برای طرح معضل مادران آسیب دیده باردار، معتاد و حاشیه نشین برگزار شد. در این همایش، گزارشی جامع و مبتنی بر پژوهش میدانی در چند استان کشور از وضعیت این زنان ارائه شد که می تواند شروعی باشد برای حرکتی بزرگتر که با مشارکت سازمان های مردم نهاد و حمایت و پشتیبانی ارگان های ذیربط در جهت رفع معضلات مربوط به این حوزه انجام می گیرد.
این همایش روز سه شنبه نهم اردیبهشت ماه در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور فعالان اجتماعی، نماینده ای از مادران ساکن در محلات معضل خیز، برخی مسئولین، دانشجویان و عمومِ مردم برگزار شد.
سیاستی برای افزایش آمارکودکان بی سرپرست
سخنران اول مراسم، زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت امام علی(ع) بود. وی در توضیح عوامل موثر در افزایش ازدواج دختران در سنین پایین و بارداری های زود هنگام در مناطق حاشیه ای گفت: مشکلات نگرشی درجامعه وجود دارد که باعث ایجاد مانع بر سر راه توانمندسازی زنان می شود، نوعی نگاه درجه دومی که گاهی خود زنان هم آن را پذیرفته اند.
یکی ازعوامل سوق دهنده به سمت ازدواج در سنین پایین ، این است که تحصیل هیچ وقت برای دختران در خانواده هایشان از واجبات نبوده است. اولین کسانی که از چرخه تحصیل حذف می شوند زنان هستند. آنها همیشه انتخاب شونده اند. حتی فعالیت بیرون ازخانه هم برایشان پسندیده نیست وبا نوعی برچسب مواجه می شوند.بسیاری اززنان کارتن خواب،به دلیل همین نوع ازازدواج ها فرار میکنند وچون روند آموزششان قطع شده،کم ترین آگاهی ازوضعیت جامعه ندارند.
وی افزود:ما درتحقیقات خود به این نتیجه رسیده ایم که ازمهم ترین مشکلات آنها،عدم توانایی درتصمیم گیری است.درنبود آموزش والگوی مناسب ،زنجیره این تصمیم گیری های نادرست ادامه پیدا میکند.
رحیمی مشکلات حقوقی،اقتصادی واعتقادات قومی وقبیله ای را نیزازریشه های ازدواج زودرس وبارداری درسنین پایین دانست و افزود:ما اقوامی را داریم که ازدواج درسن پایین وحتی ختنه دختران راهم به رسمیت میشناسند.طبق مطالعات ما،ازدواج های زیر18سال،صدمات جبران ناپذیری را به زن وارد میکند.همچنین باعث فراردختران وبارداری های پرخطرمی شود که اگرهمراه با معضلات دیگر همراه باشد مسئله سهمگین ترمیشود.
آیا سیاست های ازدیاد جمعیت میخواهد تعداد نوزادانی که به بهزیستی وباندهای خلاف تحویل داده میشود بیش تر شود؟ آیا میخواهیم کانون های اصلاح وتربیت راپرکنیم؟
درادامه، طراوت مظفریان،ازاعضای طرح مادرانه،درمعرفی اهداف این طرح گفت:
بالا بردن سطح آگاهی درمورد معضلات وتوسعه بحث عدالت درمانی ازاهداف مهم این طرح است.مظفریان،آماری که اعضای چمعیت ازوضعیت زنان درروستاهای سه منطقه شهرری،ورامین واسلامشهر بدست آوردند را اینگونه اعلام کرد:56 درصدزنان زیر18سال ازدواج کرده اند وباردارشده اند که بیش ترآنها درسن 24،25 سالگی پنج یا شش فرزند دارند.61درصد این مادران نیز بی سوادند که دلیل عمده این بی سوادی،عدم دسترسی به آموزش ونداشتن شناسنامه است.رابطه مستقیمی بین افزایش سن وافزایش تعداد موالید وجوددارد.هرچه سن مادر بیش ترشود،تعداد فرزندان بیش تری خواهندداشت.
مظفریان گفت:طبق آماری که درباره اطلاعات مادران ازروش های جلوگیری ازبارداری به دست آمده است،اکثر آنها به این روش ها دسترسی ندارند وراه حل پیش روی آنها ،فروختن یا اجاره دادن آنهاست.
بحث اعتیادمادران به شیشه،اعتیاد جنین وآمارمرگ ومیرو آسیب هایی که هم مادروهم نوزاد درگیر آن میشوند ازمهم ترین مباحثی بود که مظفریان به آن ها اشاره کرد.آماری تکان دهنده که نیازمند پیگیری و ورود جدی دولت برای حل آن است.

تلاش برای حذف تبصره ازدواج فرزند خوانده و پدرخوانده
درپنل پرسش وپاسخی که با حضور ملاوردی مسئول امورزنان دفترریاست جمهوری،امانی مشاورسازمان محیط زیست درامورزنان وخانواده وزهرا رحیمی مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) برگزارشد، ملاوردی درتوضیح جایگاه آسیب های اجتماعی دربرنامه های دولت گفت:
در دولت تدبیر و امید و در چارچوب برنامه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات که مورد استقبال قرار گرفت، درخصوص مباحث مرتبط به آسیب‌دیدگان و مباحث اقتصادی کشور، راهبردهایی مشخص شد. شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب ادامه داد: تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی؛ ازجمله این راهبردها بود. همچنین در ذیل این بخش، حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره شده است که باید این قشر از زنان کمک و حمایت شوند
مولاوردی افزود: در ماه‌های آخر سال 92 پیشنهاد تشکیل کارگروه کاهش فقر داده شد که یکی از اعضای آن کارگروه، معاونت زنان ریاست جمهوری بود. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی در سال 93 امضا شد که در 6 استان به صورت پایلوت، مباحث پایدار حمایتی کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را پیگیری کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیان کرد: برای زنان آسیب‌دیده در معرض اعتیاد نیز تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای میان وزارت کار، وزارت بهداشت و معاونت امور زنان، با مشارکت ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر به امضا رسیده است
مولاوردی همچنین گفت: در ماده 230 برنامه پنجم توسعه که در 14 محور تنظیم شده است، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز ذکر شده است. ما نیز به دنبال جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم تا اعتماد دو سویه آنها را با دولت ایجاد کنیم و دیوار بلند بی‌اعتمادی برداشته شود.
وی تشریح کرد: بدون همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، دولت در هیچ‌کدام از برنامه‌ها به اهداف خود نزدیک نخواهد شد. بنابراین لازم است سازمان‌ها به کمک ما بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند. مولاوردی در پایان در خصوص ازدواج سرپرست با فرزندخوانده گفت: در این خصوص ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را پیگیری کردیم که نتیجه‌ای نداشت؛ اما مجدد قول پیگیری می‌دهیم که با سازمان بهزیستی این موارد حل شود. در این زمینه استفتا نیز انجام داده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم. متن پیش‌نویس لایحه نیز آماده شده است که به زودی برای تصویب تبصره به دولت و سپس به مجلس ارسال خواهد
شد.
امانی نیزراه اندازی مجدد شبکه ای زنجیره ای برای سالم سازی وآموزش زنان راضروری دانست ووجودآن را درکاهش آسیب ها موثردانست.
بدا به حال همه ما اگر مادران سرزمینمان آواره و بی پناهند!
شارمین میمندی نژاد،موسس این جمعیت،در بخشی از سخنرانی خود گفت:در فرهنگ ملی و دینی ما فرزندان یتیم و زنانی که بدون همسر رها شده اند، صاحب ارج و قربند. چون خداوند به واسطه رنجی که آن مادر و فرزند متحمل شده اند، به قلب و وجود آنان نزدیک است. همه کودکان رها شده ای که از نعمت پدر محرومند، روزی به حرف خواهند آمد و از رفتاری که جامعه با آن ها داشته است سخن خواهند گفت. این چگونه رفتاری است که کودکی را حرامزاده بخوانیم و او را با رفتار و گفتارمان از حقوق و احترام و عشق محروم کنیم؟! آیا زیبایی یک مادر مهم است یا این که نطفه این کودک ازکیست؟
هیچ تجلی ای زیباتر از مادرنیست. وقتی یک زن باردار می شود، همان طورکه در بدنش فعل و انفعالات عجیبی رخ می دهد، بی گناه هم میشود. عصمت کودک در دنیا، برابر عصمت فاطمه زهراست. در جسم و روح یک مادر، عصمتی درحد انبیا و اولیای خداست. بدا به حال ما، اگر زنی، درکوچه های غربت و فقر جامعه مان باشد، و نطفه انسان هم گرفته باشد و بی پناه به حال خود رها شده باشد. زنی که درخیابان مانده است، درد نگاه پر از قضاوت ما را هم بردوش دارد. نگاه اجتماع ما به این زنان دردکشیده، پر از سرزنش و تحقیر است. بدا به حال ما اگر این مادر، که در شب های سرد و گرم مملکت ما آوارگی می کشد،کودکی هم داشته باشد و کودکش را به هزار طعنه و دشنام از خویش برانیم و نسبت به سرنوشتشان بی تفاوت باشیم.
ما به عنوان جمعیت امام علی، کودکان انسان را دوست داریم و اعلام می کنیم که این وظیفه تک تک ماست ، از سطوح بالای مدیریتی تا شهروندان عادی ، که حامی مادران و کودکانی باشیم که در محرومیت و بی پناهی زندگی می کنند و رسالت ما پایان دادن به رنج آنان است.
.
.
.

۱۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۶:۱۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش تصویری از تیم شناسایی جمعیت امام علی فروردین 1393؛ اطراف تهران 2


تیم شناسایی جمعیت امام علی در فروردین 1393 تصاویری از محله سلمان آباد در اطراف تهران تهیه کرد که وضع زندگی کودکانش اسف بار است.

کودکان مهاجر، کودکان بدون شناسنامه، کودکان محروم از تحصیل، کودکان کار که در کارگاه های زیرزمینی مشغول به کارهای سخت هستند...
این ها گزارش هایی واقعی است...

گزارش تصویری از تیم شناسایی جمعیت امام علی
فروردین 1393؛ اطراف تهران
=============

۰۵ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۵:۲۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

روز حمایت از کودکان محروم از تحصیل


«نجات حتی یک کودک کار و آسیب دیده و بازگرداندن حتی یک کودک محروم از تحصیل به مدرسه برابر است با نجات یک نسل»
مینا زمانیان؛ فرزند جمعیت امام علی و مبتکر طرح کودکان بی کتاب
جمعیت امام علی به احترام مینا زمانیان، چهارم اردیبهشت ماه، روز تولد او را روز حمایت از کودکان محروم از تحصیل نامگذاری کرده است.مینا زمانیان دختری از بهشت!
================
کوچه گردان دهم بود، سال 1388. شب بیست و یکم ماه رمضان آن سال، برای نخستین بار مینا زمانیان را می دیدم. ساعتی پیش از آغاز برنامه او به همراه دو تن از اعضای جمعیت به صدا و سیما رفته بود تا در برنامه «ماه عسل» شرکت کند. در آن برنامه که همه ما آن را به صورت زنده از تلویزیون کوچک نگهبانی سالن فرهنگسرای بهمن دنبال کردیم، مجری صحبت های مینا را هنگامی که بغض گلویش را گرفته بود و داشت از اعتیاد در کوچه های خاکسفید سخن می گفت، ناتمام گذاشت. آن شب شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی (ع)، روی سن کوچه گردان از مینا دعوت کرد. او به روی سن رفت. از همان لحظه ای که او را دیدم مشتاق بودم تا حرفی بزند، لب بگشاید و چیزی بگوید. انگار سالها بود که مینا را می شناختم. شارمین به او گفت: «مینا، نگذاشتن حرفت رو بزنی، ما خودمون اینجا بهت تریبون می دهیم. بیا و از داستان زندگیت بگو...»
و بعد مینا استوار ایستاد ، به سان درختی با ریشه هایی چنان محکم که سخت ترین طوفانهای معضلات اجتماعی هم هرگز نمی تواند آن را از ریشه به در آورد. او سخنش را چنین آغاز کرد: «آغاز می کنم داستانم را با نام خدا... من دختری زجر کشیده بودم و واقعا محله مون یه جوری بود که من بچه هایی رو می دیدم که سرنگ دست پدرشون می کردن و بعد از چند سال دست خودشون. بچه ای رو می دیدم، برای اینکه پدرش پول اعتیادش رو در بیآره، می فروختنش. یا مجبور بود تا شبانه به سختی کار کنه تا پول اعتیاد پدر یا مادرش رو در بیآره. بچه ای رو می دیدم که گریه می کرد و برای اینکه مادرش اون رو آروم کنه، دود به دهنش می فرستاد. بچه ای رو دیدم که مواد مخدر رو به کمرش می بست و می رفت توی پارک که پدر و مادرش رو پلیس ها نگیرن...»
آن شب مراسم دعای دانشجویی جمعیت در خانه مینا برپا بود. زیباترین شب تمام زندگی ام بود. مینا باز هم استوار و محکم ایستاد و در جمع دانشجویان جمعیت گفت: «شما به من کمک کردید تا به مدرسه بروم و درس بخوانم. اما در همسایگی من کودکان دیگری هم هستن که همیشه آرزوی رفتن به مدرسه دارن. کودکانی که شناسنامه ندارن. در خانه ها شون اعتیاد بیداد می کنه...» مینا گفت: «این بچه ها میگن که آرزو دارن تا به جای رفتن به پارک و کار اجباری و حتی فروش مواد مخدر، مثل بقیه بچه ها کوله ی مدرسه روی دوششان بیندازن و به مدرسه برن.» او تاکید کرد که آرزوی بچه هاست که درس بخوانند، به مدرسه بروند، حتی مداد دستشان بگیرند. مینا گفت: «وقتی به مدرسه میرم، در حالی که هم سن و سال هام در خانه نشستن و مواد بسته بندی می کنن، این رفتن من به مدرسه هیچ فایده ای نداره...»
مینا آن سال از دانشجویان عضو جمعیت یک درخواست کرد: «دوست دارم که خیلی از افراد به این طرح بیآن و کمک کنن تا بتونیم تمام مناطق رو از تمام معضلات اجتماعی، نداشتن شناسنامه، اعتیاد، فقر، فحشا و چیزهای دیگه نجات بدیم. دوست هم دارم که اون کسانی هم که میآن، کفش آهنی به پا داشته باشن.»
آن شب مینا خواست تا طرح جدیدی آغاز شود، طرحی برای یاری همه کودکان محروم از تحصیل.
و اینچنین طرح کودکان بی کتاب آغاز شد...
مینا زمانیان دختری از خیابان بهشت در شرق تهران بود، جایی که آن را به نام محله خاکسفید می شناسیم. مینا به من آموخت: «هر وقت که ما احساس تنهایی و غریبی کردیم، باید بدونیم که خدا از طریق بندگانش هیچ وقت ما را تنها نمی گذارد.»
===============
منتشر شده در نشریه «خانه علم ایرانی» جمعیت امام علی


۰۵ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۵:۲۵ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

اولین همایش "مادرانه"
جمعیت امام علی اولین همایش "مادرانه"،را  در حمایت از مادران (باردار) آسیب دیده و در معرض آسیب برگزار می کند.

از شما میخواهیم با ما همراه شوید تا:
«صدای مادران دردمند ایرانزمین باشیم»
====== PLease Share It ======
جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی (ع) برگزار میکند:
.:::::::: اولین همایش "مادرانه" ::::::::.
در حمایت از مادران (باردار) آسیب دیده و در معرض آسیب

زمان: سه شنبه، نهم اردیبهشت، ساعت 12
مکان: سالن ابن خلدون، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهراناینبار میخواهیم صدای مادران دردمند و بی پناه سرزمینمان را بشنویم،
و ساعاتی را ببینیم و بیاندیشیم بهشتی را که دنیا به زیر پای این مادران ساخته است.

جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی (ع)، یک سازمان مردم نهاد است که فعالیت خود را در زمینه ی رفع معضلات اجتماعی از سال 1387 آغاز کرده است و با نیروی داوطلب دانشجویی و مردمی به حمایت از کودکان کار و آسیب دیده و زنان در معرض آسیب می پردازد. جمعیت علاوه بر مجوز رسمی از وزارت کشور، دارای مقام مشورتی در شورای امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است.

یکی از طرح های جمعیت امام علی (ع)، طرح مادرانه است که سال 1392، به دلیل مشاهدات اعضای جمعیت از معضلات بی شمار مادران باردار و نوزادان طرح ریزی شد و شکل گرفت.
در همین راستا اولین همایش "مادرانه" در حمایت از مادران (باردار) آسیب دیده ی مناطق حاشیه ای برگزار میشود. در این همایش علاوه بر ارائه گزارش فعالیت های طرح مادرانه، معضلات و آسیب های مادران طرح می شود. این همایش فراخوانی است به اساتید، دانشجویان و عموم جامعه برای حمایت و مشارکت در رفع معضلات مادران در معرض آسیب و آسیب دیده.

همراهمان باشید:
اولین همایش مادرانه
حمایت از مادران (باردار) آسیب دیده
زمان: سه شنبه، نهم اردیبهشت، ساعت 12
مکان: سالن ابن خلدون، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

در صورتی که از اعضای فیسبوک هستید
به ایونت زیر بپیوندید و همراه باشید:

۰۵ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۵:۲۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰