۹ مطلب در فروردين ۱۳۹۱ ثبت شده است

جزوه جلسه نخست کلاس برنامه ریزی استرتژیک برای تیم های خانه علم


نخستین جلسه کلاس برنامه ریزی استراتژیک برای اعضای تیم های فعال خانه علم در اسفند 1390 برگزار گردید. به زودی جلسه دوم این کلاس برگزار می گردد. تاریخ آن متعاقبا به تیم ها اعلام می شود.

جزوه جلسه نخست کلاس برنامه ریزی استراتژیک را از اینجا دانلود کنید.

۲۹ فروردين ۹۱ ، ۰۳:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

صورت جلسات آموزش و روابط عمومی - فروردین 1391


دانلود صورت جلسه تیم هنری فروردین 1391


دانلود صورت جلسه آموزش فروردین 1391


دانلود صورت جلسه روابط عمومی فروردین 1391


دانلود صورت جلسه روان شناسی اسفند 1390

۲۱ فروردين ۹۱ ، ۱۸:۵۱ ۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

گزارش فعالیت های خانه علم بهمن 1390

لطفا این گزارش را از لینک زیر دانلود نمائید.


۱۹ فروردين ۹۱ ، ۱۹:۱۸ ۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

خاطرات تلخ و شیرین ما - خانه علم ، خانه خدا

وقتی پسربچه شش ساله با خواهر کوچکترش را میبینی که در پارک آواره هستند و پدرشان آنها را رها کرده و مادرشان گرفتار اعتیاد و فساد شده یا وقتی مادری از شوهرش میگه که همسر قبلی اش را زمانی که تقاضا طلاق کرده در دادگاه در جلوی چشمان قاضی با چاقو به زنش حمله میکنه و چشمانش را کور میکند و خودش هم تمام دندان های جلویش ریخته بود و وقتی ازش پرسیدیم گفت شوهرش با مشت زده و تمام دندانش را ریخته و میگفت زن فاحشه به خانه میاورد و باید از او پذیرایی کند و هرچه از صبح تا شب کار میکند شوهرش به زور ازش میگیرد ، یا پسربچه ایی که از 9سالگی خرج پدر و مادر معتادش و خواهر و برادر کوچکش را میداده ،یا مادری که از فقر و گرسنگی خود را می خواست بسوزاند که همسایه ها نگذاشته بودند و خودم موهای سوخته اش را دیدم،یا مادر 23 ساله ای که قیافه اش مثل یک پیرزن 70 ساله هست که دختر 7 ساله نازش را به زور یا با مواد خواب میکند و میرود گدایی میکند و اجازه نمیدهد دخترش از خانه بیرون بیاید و این طفل معصوم از صبح تا شب شاهد مواد کشیدن مادرش با دوستانش هست یا... ،این ها که گفتم فقط مشاهدات من است که مدت کمی است در این محله مشغول فعالیتم. وقتی این چیزها رو میبینی به پوچی میرسی و به این میرسی که واقعاً دلیل زنده بودن ماچیست؟ اصلاً برای چی به این دنیا آمدیم؟ آمدیم که کودکی کنیم سپس درس بخوانیم فارق التحصیل شویم بعد کار خوب، همسر خوب، زندگی خوب و مرفه و بعد مرگ خوب. آیا زندگی فقط همین است؟ در اینجاست که از خود رها میشوی و از این قفسی که برای خود ساختیم رها میشوی و مسائل مهم دنیوی و مادی به معنی واقعی کلمه برایت حقیر و هیچ میشود.

وقتی میبینی آن پسر بچه با خواهر کوچکش را یک نفر از نیاوران می آید و سرپرستی اش را قبول میکند و الان با بهترین امکانات دارن زندگی میکنن یا آن دختر بچه نازنین که مادرش به زور به گدایی میبردش و نمیگذاشت بچه اش بیاید پیش ما ولی الان مرتب میاید پیش ما و هرروز بهتر میشود ،یا آن پسربچه که از 9سالگی خرج پدر و مادر معتادش رو میداد الان هردو ترک کردن و پدرش دنبال کار است و این پسر برام تعریف میکرد که وقتی پدر و مادرش معتاد بودن هرشب که می آمد خانه جیبش را خالی میکردن و صبح با جیب خالی میزد بیرون و وقتی می اومد خونه دوباره همون داستان تکرار میشد و میگفت الان خودم هرروز صبح 6 یا 7 تومان میزارم بالای سر بابام و میام بیرون و یا... ،حالا وقتی که این ها رو میبینی در واقع خدا رو میبینی که خودش آمده به کمک این ها و از پوچی به خدا میرسی یا بهتر بگم  مسائل دنیایی و مادی برایت پوچ و بی معنی میشود و خدا رو با تمام وجود لمس میکنی و صدایش رو میشنوی و میبینیش. من به حج مشرف نشدم ولی فکر نکنم کسی به آنجا برود و به این مقام برسد.

طواف ما هفت روزی است که به این خانه نور ،خانه علم یا همان خانه خدا میاییم است. سنگ زدن به شیطان ما، مبارزه واقعی با ظلم و ستم و سنگ زدن به اعتیاد و فحشا و فقر ،سنگ زدن به فرمانروای تاریکی به نام مواد مخدره. هروله زدن ما به یاد هروله های مادرانه هاجر برای سیرآب کردن پسر بچه اش ،هروله زدن و رفت و آمدهایی که میکنیم بین خانه های بچه ها و خانه علم برای آوردن بچه ها به خانه علم و سیرآب کردنشان از عشق و محبت و مهر و نور خدایی که در خانه خداست. قربانی کردن ما ،قربانی کردن خودخواهی ها، غرورمان و دنیاپرستیمان هست که هر روز صبح قربانیش میکنیم. سر تراشیدن ما و صاف و براق کردن سرمان ،تراشیدن کینه و حسرت و حسد و ناامیدی و تاریکی وجودمان هست و صاف و براق کردن وجودمان و دلمان از هرگونه آلودگی دنیایی هست. چشمه زمزم ما که هر روز از آن مینوشیم عشق و محبت به این معصومان مظلوم هست که هیچوقت تمام نمیشود و کم هم نمیشود و بسیار هم گواراست. رفتن به غار حرا برای دیدن محل وحی و عبادت پیامبر ما ،رفتن به محل زندگی این بچه ها هست که با تمام وجود نازنینشان خدا را صدا میزنند و منتظر وحی خداوند هستند و مطمئناً خداوند به تک تک آنها وحی نازل میکند. ما هرهفته ،هرروز و هرساعت در حال حج هستیم و در کنار خدا هستیم و او هم در کنار ما هست و در خانه خدا هستیم و مشغول کارهایی هستیم که خود او به ما گفته... 

قرآن خواندن ما عشق و محبت دادن به بچه ها و سواد یاد دادن به آنها است. جهاد ما مبارزه با ظالمانی هست که زورشان فقط به کودکان بی گناه میرسد و مبارزه با فقر و اعتیاد و فحشا هست . خمس و زکات ما وقف حداقل یک پنجم خودمان برای این بچه ها هست . روزه ما جلوگیری کردن از هرگونه آلودگی نفسانی و دنیایی به وجودمان هست و...

چه خوب بود اگه دین را به صورت واقعی اجرا میکردیم نه فقط به صورت سمبلیک و نمادین!!!

خدای واقعی را در عمل واقعی میتوان یافت نه اعمال نمادین.

---

دلنوشته ی مسعود از اعضای خانه علم دروازه غار

۱۷ فروردين ۹۱ ، ۱۹:۵۱ ۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

خاطرات تلخ و شیرین ما - جوانمردان واقعیدو تا از اعضای تیم فوتبال خانه علمبازی جوانمردانه رو باید از این بچه ها یاد گرفت.هر دو نان آور خانه اند. یکی با دست فروشی و دیگری با کار در مکانیکی.از طرفی هم دارن برای باسواد شدن تلاش می کنن چون شرط کاپیتان تیم شدن، باسواد شدنه...
۱۲ فروردين ۹۱ ، ۱۹:۱۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سال 1391؛ سال خداحافظی با کار اجباری کودکان


سال 1391؛ سال خداحافظی با کار اجباری کودکان
بر اساس استراتژی های جمعیت در راستای تمرکز فعالیت های سالیانه در زمینه کاهش معضلات اجتماعی، جمعیت مستقل امداد دانشجویی - مردمی امام علی ﴿ع﴾ سال 1391 را سال "خداحافظی با کار اجباری کودکان در ایران و محرومیت از تحصیل آنان" نام گذاری کرده است.

این جمعیت در نظر دارد تا با اجرای برنامه های ویژه خود در این سال به حمایت از کودکان کار ایران بخصوص کودکان کار در تهران بپردازد و با حمایت از آنان، حقوق از دست رفته شان را به ایشان بازگرداند.
از مهمترین برنامه های جمعیت در این سال، طرح حمایت از کودکان کار می باشد که به صورت وِیژه با اجرای برنامه هایی که به زودی اعلام می شود در خانه های ایرانی و خانه های علم جمعیت در دروازه غار و خاکسفید به اجرا در می آید.

این برنامه ها با توزیع پیام تبریک نوروزی کودکان کار برای ایرانیان در آغاز سال 1391 در میان خیرین جمعیت و دعوت از آنان برای همکاری در این خصوص به صورت رسمی آغاز شد


در همین راستا کودکان کار تحت پوشش این جمعیت پیام تبریک نوروزی برای مردم ایران فرستاده اند. 

در این کلیپ کودکان کار که در حال حاضر دانش آموزان خانه های علم دروازه غار و خاکسفید تهران هستند، پیام تبریک خود را به مناسبت نوروز سال 1391 به مردم ایران و همگان اعلام کرده اند. آنان از داستان زندگی خود حرف می زنند و به بیان آرزوهای خود برای سال 1391 برای تمامی مردم ایران و خانواده شان می پردازند. 
لطفا پیام این کودکان دوست داشتنی را با دیگران به اشتراک بگذارید تا همه ایرانیان صدای آنان را بشنوند. 

این کودکان که اغلب آنان کودکان کار ساکن دروازه غار (محله شوش) و خاکسفید (شمال تهرانپارس) در تهران هستند، هم اینک در خانه های علم دروازه غار و خاکسفید مشغول به تحصیل می باشند و به آرزوی دیرینه خود که درس خواندن بوده است، رسیده اند. 

خانه علم دروازه غار 
darvazeghar.blogfa.com 
www.facebook.com/darvazeghar 
خانه علم خاکسفید 
kudakan-e-biketab.blogfa.com 
www.facebook.com/uneducatedchildren 

جمعیت مستقل امداد دانشجویی - مردمی امام علی (ع) یک سازمان غیر دولتی و غیر سیاسی، و فعال در زمینه کاهش معضلات اجتماعی است که در سال 1378 به صورت رسمی در وزارت کشور ایران ثبت شد و از آن زمان تاکنون مشغول به فعالیت می باشد. این جمعیت همچنین دارای مجوز رسمی فعالیت از نیروی انتظامی است و در سال 1389 موفق به ثبت جهانی و کسب مقام مشورتی در شورای امور اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد گردید. 

جمعیت در دانشگاه های تهران و شهرستان ها دارای اعضای فعال می باشد. همچنین طرح های مختلف اجتماعی زیر را تاکنون به اجرا گذاشته است: 
طرح کوچه گردان عاشق: غذا رسانی به خانواده های نیازمند در شب های قدر ماه رمضان 
طرح فاطیما: حمایت از دختران فراری و بی پناه 
طرح شام عیاران: اعلام انزجار از وجود اعتیاد فراگیر در جامعه 
طرح طفلان مسلم: حمایت از کودکان زندانی و آزادسازی آنان (آزادسازی 10 کودک محکوم به اعدام) 
طرح تدریس عشق: آموزش داوطلبانه دانشجویان به کودکان محروم در مناطق محروم 
طرح صفای سعی: (حمایت از بانوان سرپرست خانوار) 
ایجاد خانه های ایرانی: (حمایت و امدادرسانی به کودکان و بانوان محروم و توانمندسازی آنان( 
طرح کودکان بی کتاب: (حمایت از کودکان محروم از تحصیل و بدون شناسنامه) 
طرح ایران 1130: (سوال از کاندیداهای ریاست جمهوری در آستانه انتخابات) 
طرح کعبه کریمان: برآورده سازی آرزوهای کودکان محروم در میلاد مولا علی (ع) 
طرح بوی عید: (حضور در کنار کودکان محروم و نیز کودکان سرطانی در آستانه نوروز) 
طرح هفت سین برکت: (جشن تحویل سال نو در کنار کودکان محروم) 
طرح یلدا در کوچه های فقر: (جشن یلدا با کودکان محروم) 

کلیه هزینه های جمعیت از طریق حمایت های مردمی و خیرین تامین می شود و تمامی اعضای جمعیت به صورت داوطلبانه و رایگان به فعالیت مشغول هستند که بیشتر آنان را دانشجویان تشکیل می دهند. 
۱۱ فروردين ۹۱ ، ۰۶:۴۱ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

پیام تبریک کودکان کار به مناسبت نوروز 1391


کودکان کار تحت پوشش خانه های علم دروازه غار و خاکسفید به مناسبت نوروز 1391، پیام نوروزی تبریکی را برای مردم ایران اعلام کرده اند که می توانید کلیپ آن را از لینک زیر دانلود نمائید.

لطفا از اینجا دانلود کنید

۰۴ فروردين ۹۱ ، ۱۵:۵۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

خاطرات تلخ و شیرین ما؛ نازی کوچولو و حاجی فیروز هفت سین برکت 1391


توی جشن هفت سین همه بچه ها خوشحال بودن و بهشون خوش می گذشت.

اما نازی کوچولومون زیاد حالش خوب نبود و تب داشت. بردمش طبقه بالا تا کمی  استراحت کنه. حاجی فیروز جشنمون هم اونجا بود. نازی ازش پرسید:چه جوری صورتتو سیاه کردی؟

فکر کردم براش جالبه. حاجی فیروز براش توضیح داد که از یه ماده ای استفاده می کنه که بازیگرای تلویزیون استفاده می کنن.

بعد حاجی فیروز از نازی  راجع به کارش پرسید. نازی گفت که خواهرش گدایی می کنه و خودشو پدرش میرن تو خیابون. پدرش می خونه و نازی حاجی فیروز میشه و می رقصه!

نازی گفت که صورتشو با ذغال سیاه می کنه!

من و حاجی فیروز تازه متوجه شدیم که چرا سیاهی صورت حاجی فیروز برای نازی  مهمه!

سرما خوردگیش هم به خاطر سرمای این چند شبه.

نمی دونم اما شاید حاجی فیروز جشنمون برای نازی یاد اور سرمای خیابون و نگاه منتظر به دستهای مردم باشه.شاید.....

---

زهرا؛ مربی مهد خانه علم دروازه غار

۰۲ فروردين ۹۱ ، ۱۶:۰۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

جشن آغاز سال نو، در کنار کودکان کار (جشن هفت سین برکت 1391)جشن هفت سین برکت سال 1391 با حضور کودکان خانواده های تحت پوشش جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع)، در بعد از ظهر روز دوشنبه 29 اسفند ماه 1390، همزمان در تهران و برخی دیگر از شهرستانها برگزار گردید.


در تهران کودکان محله های شوش، مولوی، خاکسفید، فرحزاد و شهرری از خانه های ایرانی مولوی، شهرری و خانه های علم دروازه غار و خاکسفید از ساعت 15 به همراه دانشجویان عضو جمعیت با اتوبوس در محل برگزاری جشن حاضر شدند. جشن هفت سین برکت امسال در خانه ایرانی جدید جمعیت در خیابان قزوین شهر تهران برگزار گردید. در این روز همچنین خانه ایرانی جدید جمعیت با نام بهشت کودکان ایرانی به صورت رسمی آغاز به کار خود را اعلام نمود.


در این مراسم برنامه های شاد و مفرح تفریحی متنوعی از ساعت 15 الی 19 برای کودکان تحت پوشش که اغلب آنان کودکان کار می باشند، برپا شد. این برنامه ها شامل موسیقی، سرگرمی، بازی، سرود و تئاتر، نقاشی و شعبده بازی بود.


امسال تحویل سال 1391 به صورت نمادین در روز 29 اسفند 1390 و در ساعت 5 و 5 دقیقه و 5 ثانیه همزمان با تهران در شهرستان های مشهد و اصفهان توسط اعضای جمعیت برای کودکان محروم و حاشیه، جشن گرفته شد. در تهران، کودکان تحت پوشش از خانه علم دروازه غار و نیز گروه تئاتر رها (گروه تئاتر جمعیت امام علی)، برنامه اعلام تحویل سال را به صورت نمادین برگزار کردند.


برای کسب اطلاع بیشتر، همکاری و همیاری، می توانید با روابط عمومی جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع)، جمعیت دانشجویان در برابر فقر، به شماره 23051110 تماس بگیرید و یا به وبسایت و وبلاگ های جمعیت مراجعه نمائید.
www.sosapoverty.org
http://norooz-wm.blogfa.com

۰۱ فروردين ۹۱ ، ۲۱:۲۷ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰